Straż Graniczna przekazała, że ze szpitala w Hajnówce uciekł Syryjczyk

Twitter/Straż Graniczna
Twitter/Straż Graniczna
Ze szpitala w Hajnówce uciekł 20-kilkuletni obywatel Syrii - poinformowała we wtorek rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Rzecznik przekazała, że "cudzoziemiec został odnaleziony w niedzielę 10 października w okolicy miejscowości Szymki (woj. podlaskie, pow. białostocki) przez aktywistów i lekarzy z Grupy Medyków". W poniedziałek 20-kilkuletni mężczyzna uciekł ze szpitala w Hajnówce.

Przy okazji znaleziono dwójkę innych Syryjczyków

Razem z Syryjczykiem znaleziono również dwójkę innych cudzoziemców - kobietę i dziecko. "Prawdopodobnie są to również obywatele Syrii" - wskazała ppor. Michalska. Podkreśliła, że o zdarzeniu nie została poinformowana Straż Graniczna.

- Medycy z grupy "Medycy na granicy" wezwali karetkę pogotowia, którą - już będącą w drodze, odwołali, twierdząc, że sami przywiozą cudzoziemców - przekazała rzecznik.

Cała trójka została przez aktywistów dowieziona do szpitala. O zdarzeniu nadal nie była informowana Straż Graniczna.

Michalska przekazała również, że mężczyzna uciekł ze szpitala w poniedziałek. Kobieta z dzieckiem pozostała w placówce.

Zobacz: "Prince Charming". W gejowskim show nie zobaczysz tego, czego się spodziewałeś

Straż Graniczna prosi o współpracę

Straż Graniczna zwraca się z prośbą do osób, w tym członków różnych organizacji, którzy ujawniają przypadki przebywania cudzoziemców w okolicy objętej stanem wyjątkowym, których pobyt w tym miejscu wskazuje na związek z migracją z Białorusi do Polski o przekazywanie informacji o takich przypadkach.

- Przekazywanie takich informacji może przyczynić się w istotny sposób do zapewniania skutecznej ochrony granicy w tym także, co ma istotne znaczenie, przyczyni się do skutecznego wykrywania pomocników w organizowaniu nielegalnej migracji, bo jak informowaliśmy już wcześniej, większość pomocników do organizowania nielegalnej migracji to także cudzoziemcy, którzy czerpią znaczne korzyści finansowe z tego procederu oraz, jak pokazuje praktyka, są to często osoby niebezpieczne. Zatem apelujemy o obywatelską podstawę w tym zakresie - podkreśliła rzecznik SG.

Zobacz: Francuski sędzia na łamach "Le Figaro": To polski Trybunał Konstytucyjny ma rację

Coraz więcej prób przekroczenia granicy

W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 13 nielegalnych imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

Jak dodano, za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 8 osób. Są to obywatele Iraku, Niemiec, Turcji, Ukrainy i 2 obywateli Syrii i Polski.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka