Obajtek założył firmę budowlaną, żeby budować mur na granicy? PKN ORLEN dementuje

Daniel Obajtek zbuduje mur na granicy? fot. SG/Wikimedia
Daniel Obajtek zbuduje mur na granicy? fot. SG/Wikimedia
Media obiegła informacja, że prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek założył firmę budowlaną. Ma to mieć związek z budową muru na granicy polsko-białoruskiej. Koncern stanowczo zaprzecza doniesieniom.

Mur na granicy polsko-białoruskiej

Mur który ma stanąć na granicy Polski z Białorusią, będzie liczył 180km i kosztował ok. 1,6 mld zł, czyli 350 mln euro. Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. 

Będzie to najdroższa taka konstrukcja w Europie. Opozycja szybko znalazła konotację między tą inwestycją a zakupem respiratorów przez ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego od handlarza bronią na początku pandemii.  Według opozycji ustawowa niejawność w kwestii kosztów i wykonawcy muru na granicy stwarza pole do podobnych nadużyć.

Jak uzasadnia rząd, tak ważną strategicznie inwestycję trzeba zrealizować szybko. Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Sejm uchwalił 14 października. Przygotowana przez MSWiA ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Zakłada, że inwestycja ta będzie celem publicznym, a formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Czytaj też: Mur na granicy z Białorusią będzie naszpikowany elektroniką. Deklaracje ważnego polityka

Daniel Obajtek założył firmę budowlaną?

Jak dowiedziała się Gazeta Plus, Daniel Obajtek 2.11.2021 założył firmę budowlaną o szerokim spectrum działania. Portal dotrał do danych Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, Daniel Obajtek, 2.11.2021 założył firmę budowlaną o kodzie 43.99 umożliwiającym wykonywanie specjalistycznych robót budowlanych, które wymagają specjalistycznych umiejętności. 

image

PKN ORLEN dementuje doniesienia

Reporter Radia Zet, Mariusz Gierszewski zapytał Biuro Prasowe PKN ORLEN o to, czy prezes Obajtek faktycznie założył działalność gospodarczą o profilu budowlanym.

Szanowny Panie Redaktorze. Dementujemy te informacje. Taki podmiot nie jest założony, ani nie ma nic wspólnego z Prezesem Zarządu PKN Orlen

– odpisało biuro prasowe PKN ORLEN.

źródło: PAP, Gazeta Plus

Czytaj też:

KJ

Lubię to! Skomentuj81 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka