Polski ambasador musi opuścić Berlin. Co się dzieje?

By MSZ - http://web.archive.org/web/20200311112817/https://www.gov.pl/web/niemcy/ambasador, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87921367
By MSZ - http://web.archive.org/web/20200311112817/https://www.gov.pl/web/niemcy/ambasador, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87921367
Ambasador Polski w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski ma zakończyć misję dyplomatyczną w RFN w 2022 roku. Swoje obowiązki będzie wypełniał najpewniej do końca stycznia - przekazała PAP rzeczniczka prasowa ambasady RP Magdalena Szuber-Zasacka.

Andrzej Przyłębski żegna się z Berlinem

Profesor Andrzej Przyłębski pełnił rolę ambasadora w Berlinie od 2016 roku. Jak podaje PAP, 18 listopada Ambasador organizuje w stolicy Niemiec koncert, którym chce się pożegnać z Berlinem w obliczu zbliżającego się końca swojej misji. Podczas uroczystości wystąpi "Warszawska Orkiestra Sentymentalna".

Jak podaje "Deutsche Welle" na oficjalny komunikat w tej sprawie od samego ambasadora będzie trzeba poczekać, ponieważ w piątek nie było go w Berlinie.

Przeczytaj też:

Lotto zagra w kosza o medal w Paryżu

Dlaczego banki centralne inwestują w złoto? NBP wyjaśnia

Andrzej Przyłębski opuszcza ambasadę

Nie wiadomo na razie, kto zastąpi profesora na tym stanowisku. Jak czytamy w "DW", żegnając się z posadą Andrzej Przyłębski nie doczeka końca przedsięwzięcia, które rozpoczęto za jego kadencji, a którego realizacja była wiele razy odkładana. Mowa o rozstrzygnięciu w zeszłym roku przetargu i rozpoczęciu budowy nowej polskiej ambasady w Berlinie przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden. 

Profesor Andrzej Przyłębski jest znawcą filozofii niemieckiej, uczył się i pracował na niemieckich uczelniach. "Moja znajomość filozofii i kultury niemieckiej jest przydatna (w Niemczech), daje mi swoistą przewagę, nie mam żadnych kompleksów. Wiele gazet boi się robić ze mną wywiady, bo nie jest to prosta przepychanka. Ja argumentuję z perspektywy filozofa kultury, który obserwuje przemiany cywilizacji europejskiej" - mówił Przyłębski PAP w czerwcu tego roku.

SW

Przeczytaj też:

Tusk: Zawiniła religijna sekta Kai Godek

Janusz Kowalski mocno o Tusku. “Nie spodziewam się niczego dobrego”

Kowalski: Na Unii tracimy. Odejście od węgla to samobójstwo, alternatywą gaz Putina


Lubię to! Skomentuj145 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka