20-latek z Amsterdamu przyznał się do ataków na trzy polskie sklepy

Polski sklep w Holandii  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-27/holandia-proAtak na polski sklep. fot. Politie Rotterdam eo/Twitter  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-27/holandia-prokuratura-podejrzewa-9-osob-o-ataki-na-polskie-sklepy/
Polski sklep w Holandii https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-27/holandia-proAtak na polski sklep. fot. Politie Rotterdam eo/Twitter https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-27/holandia-prokuratura-podejrzewa-9-osob-o-ataki-na-polskie-sklepy/
20-letni mieszkaniec Amsterdamu Hyron A. przyznał się do ataków na trzy polskie supermarkety w Holandii. Jednocześnie policja poinformowała, że do jednego z tych napadów użyto miny przeciwpiechotnej.

Pod koniec września Prokuratura Krajowa przekazała, że o napady na polskie sklepy podejrzewa dziewięć osób. A., który był jedną z nich, stanął przed sądem w Haarlem w środkowej części kraju.

Wybuchy w polskich sklepach

Hyron A. już pierwszego dnia rozprawy przyznał się do spowodowania eksplozji w sklepach w Aalsmeer, Beverwijk i Tilburgu. Nie chciał wyjawić, kim byli jego mocodawcy. Przyznał jedynie, że zrobił to dla pieniędzy, których jednak nigdy nie otrzymał.

Z wewnętrznych ustaleń policji, do których dotarł dziennik „De Telegraaf", wynika, że do ataku na supermarket w Beverwijk użyto miny przeciwpiechotnej.

„Jesteśmy zdumieni, że tego rodzaju broń jest wykorzystywana przez przestępców” – powiedział gazecie przewodniczący związku policyjnego ACP Gerrit van de Kamp.

W grudniu 2020 r. i na początku stycznia 2021 r. doszło do ataków na polskie supermarkety w Aalsmeer, Heeswijk-Dinther, Beverwijk i Tilburgu. Ponadto ładunki eksplodowały w polskich sklepach w Lelystad i Rotterdamie.

Jeden z ostatnich ataków miał miejsce pod koniec czerwca w Panningen na południu Holandii. Sklep przy Pastoor Huijbenplein został zaatakowany w ciągu miesiąca aż trzy razy.

Niejasne motywy

Właścicielami zaatakowanych supermarketów są głównie iraccy Kurdowie, jednak sklepy sprzedają polskie produkty, a ich klientami są głównie Polacy.

Wcześniej policja informowała, że nic nie wskazuje na to, by przestępstwa miały podłoże etniczne i były skierowane przeciwko Polakom. Oficer w biurze prasowym policji w Hadze powiedział tymczasem, że "motywy tej kampanii zastraszania są dla nas niejasne".

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka