MON: Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się do migrantów [WIDEO]

Kuźnica. fot. screen Twitter
Kuźnica. fot. screen Twitter
Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy" - napisało we wtorek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Do 800 osób, które przebywają w okolicach Kuźnicy dowożone są kolejne osoby, które przebywają w pobliskich lasach. Natomiast wzdłuż całej polsko-białoruskiej granicy - jak powiedziała rzeczniczka - znajduje się ok. 3-4 tys. migrantów - informuje Straż Graniczna.

SG ostatniej doby odnotowała 309 prób nielegalnego przekroczenia granicy, wystawiono 85 postanowień o opuszczeniu kraju i zatrzymano 17 cudzoziemców, którzy "będą w procedurze administracyjnej".

Oddano strzały z broni palnej

Kilkaset metrów od granicy z Polską białoruskie służby strzelają z broni palnej. Na nagraniu umieszonym w sieci widać grupę migrantów i słychać strzały. 

Dziennikarz TVN zapytał służby o nagranie:

"Chciałbym zapytać @MON_GOV_PL@Straz_Graniczna i @PiotrMuller  o nagranie rzekomo pokazujące, że dziś rano po białoruskiej stronie znów słychać było strzały. Na nagraniu widać nawet mężczyznę z bronią. Czy potwierdzają Państwo incydent? Gdzie to było? Dziennikarze nie mają dostępu" - napisał na Twitterze.

Na granicy widać większą koncentrację służb białoruskich, żeby "kontrolować, sterować, kierować tymi osobami". "Obserwujemy tę całą sytuację z powietrza, widzimy, że są tam żołnierze, że jest ich coraz więcej. (...) a dodatkowo w rejon tego miejsca ściągani są dziennikarze, którzy nagrywają tę sytuację i w sposób propagandowy przedstawiają to mieszkańcom Białorusi" - informuje Straż Graniczna. 

Sekretarz generalny NATO rozmawiał z prezydentem RP

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o sytuacji na granicy z Białorusią. Wyraził solidarność NATO z RP i sojusznikami w regionie.

"Rozmawiałem z prezydentem Andrzejem Dudą o poważnej sytuacji na granicy Polski z Białorusią. Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie" - napisał we wtorek na Twitterze Stoltenberg.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze sztabem kryzysowym

We wtorek o godz. 9.30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze sztabem kryzysowym na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. W spotkaniu biorą udział premier, ministrowie, szefowie służb i najwyżsi dowódcy wojska.

Migranci w Kużnicy

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Pilnują ich służby białoruskie.

W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.

Czytaj też:


KJ

Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka