Morawiecki o wschodzie słońca odwiedził żołnierzy na granicy. "Chciałem tu być"

Premier Morawiecki. fot. Facebook
Premier Morawiecki. fot. Facebook
Dziś o wschodzie słońca odwiedziłem wspólnie z szefem resortu obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, naszych żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących wschodniej granicy Polski - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki spotkał się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami służb biorących udział w zabezpieczaniu polskiej granicy z Białorusią w rejonie Kuźnicy, gdzie od poniedziałku duża grupa migrantów próbuje przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Premierowi towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak.

"Ktoś nie śpi, by spać mógł ktoś…"

"Ktoś nie śpi, by spać mógł ktoś… Dziś o wschodzie słońca odwiedziłem wspólnie z szefem Ministerstwo Obrony Narodowej Ministrem Mariusz Błaszczak naszych żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących wschodniej granicy Polski" - napisał premier na Facebooku. "Żołnierze, Policjanci, Straż Graniczna oraz Służby Specjalne czuwają nad bezpieczeństwem Polek i Polaków. Nie mam słów, by wystarczająco podziękować im za tę trudną służbę" - podkreślił szef rządu.


- Chciałem tam być, by czuli, że polskie państwo zawsze będzie z nimi - dodał. Na zdjęciach dołączonych do wpisu widać m.in. premiera przemawiającego do służb mundurowych.

Premier powiedział, że "miarą suwerenności państwa jest zdolność do obrony granic". - To, co tutaj widziałem, to bardzo profesjonalna służba, bardzo profesjonalne działanie - oświadczył.

- Dziękuję także za połączenie tych wszystkich działań - logistycznych, typowo wojskowych, aprowizacyjnych, organizacyjnych, operacyjnych. To wszystko świadczy o znakomitej organizacji i waszej gotowości nie tylko do służby, ale także do skutecznej obrony naszej granicy. Dziękuję także, że dostosowujecie się do zmieniających warunków. Nie wiemy, co jeszcze wymyśli reżim Łukaszenki - taka jest rzeczywistość - mówił Morawiecki. Premier podziękował też ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi oraz dowódcom wszystkich służb biorących udział w działaniach na granicy.

- Posyłamy jeden konwój humanitarny za drugim; one się odbijają od granicy. Ale też wiemy, że to jest w pełni zaplanowana akcja mająca na celu naruszenie suwerenności naszego państwa - zaznaczył.

Morawiecki podkreślił również, że "granica Polski na wschodzie jest też granicą Unii Europejskiej". - Wczoraj rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej i premierami kilku państw. Każdy przesyła wam wyrazy najwyższego szacunku i podziękowania za wasze działania, za waszą odwagę i gotowość do służenia w każdej minucie i godzinie doby - zwrócił się do żołnierzy szef rządu.

Zobacz: Bąkiewicz o decyzji Sądu Apelacyjnego: nie zamyka sprawy, prosimy SN o szybkie stanowisko

Migranci w Kuźnicy

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Pilnują ich służby białoruskie.

Zobacz: Kryzys na granicy: co państwo niemieckie mogłyby zrobić, ale nie zrobi

Nagrania służb z nocy

Służby opublikowały nowe nagrania, wykonane w nocy na granicy polsko-białoruskiej. Widać na nich zasieki oraz cudzoziemców po białoruskiej stronie

- Bez prób siłowego przekroczenia, ale w stronę policjantów w samochodzie poleciał kamień. Skończyło się na wgnieceniu samochodu - poinformował we wtorek rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Na zamieszczonych we wtorek rano filmach na Twitterze podlaskiej policji widać obóz migrantów, a także migrantów chodzących obok namiotów. Rozpalone są też ogniska.

KJ

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka