Abp Jędraszewski zablokował emisję filmu o biskupie Pieronku

Abp Marek Jędraszewski, fo. diecezja.pl
Abp Marek Jędraszewski, fo. diecezja.pl
W Krakowie podczas międzynarodowej konferencji „Chrześcijanie Europy wobec kryzysów” miał być pokazany film o biskupie Tadeuszu Pieronku. Zamiast tego wyświetlono planszę, że po rozmowie z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim rektor Uniwersytetu Papieskiego odwołał emisję.

Rektor się wycofał po rozmowie z abp. Jędraszewskim

Film przygotowali studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Biskup Tadeusz Pieronek był profesorem i rektorem tej uczelni, wówczas Papieskiej Akademii Teologicznej.

Zamiast filmu wyświetlono planszę z wyjaśnieniem, że po rozmowie z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim, rektor Uniwersytetu Papieskiego, ks. Robert Tyrała podjął decyzję o wycofaniu się z organizacji „Wieczoru imieninowego – biskup Pieronek i jego Europa". W następstwie tej decyzji przerwano produkcję filmu zaplanowanego na dzisiejszą okazję.

Wiadomo, że obaj hierarchowie, abp Jędraszewski i bp Pieronek prywatnie za sobą nie przepadali. Mieli też odmienne poglądy m.in. na rolę Polski w Unii Europejskiej. "Można cenić, albo nie śp. biskupa Pieronka, ale tak się po prostu nie postępuje" - komentuje na swoim blogu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Konferencja „Chrześcijanie Europy wobec kryzysów”

Film miał być wyświetlany na inaugurację międzynarodowej konferencji  "Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej", która w tym roku odbywała się pod hasłem: „Chrześcijanie Europy wobec kryzysów”.

Nawiązuje ona do spotkań, jakie organizował bp. Tadeusz Pieronek. Wśród prelegentów i panelistów konferencji znaleźli się m. in. prof. Rocco Buttiglione, ks. prof. Tomáš Halik, kard. Jean-Claude Hollerich, Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, bp Jerzy Samiec, prof. Hanna Suchocka, dr Massimiliano Signifredi, ks. Manuel Barrios Prieto, prof. Andrzej Zoll. W dyskusjach udział brali także europarlamentarzyści, np. Radosław Sikorski czy dr Jan Olbrycht.

Niemiecki polityk chadecki Horst Langes i czeski teolog ks. prof. Tomas Halik otrzymali również Nagrodę im. Biskupa Tadeusza Pieronka "In veritate" – "W prawdzie".

Biskup Tadeusz Pieronek był biskupem pomocniczym sosnowieckim w latach 1992-1998, sekretarzem generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. Zmarł 27 grudnia 2018 roku w wieku 84 lat.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo