Von der Leyen apeluje do państw Unii Europejskiej o sankcje wobec Białorusi

Ursula von der Leyen, fot. europa.eu
Ursula von der Leyen, fot. europa.eu
Wzywam państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Oświadczenie Ursuli von der Leyen

Ponadto UE zbada, w jaki sposób nałożyć sankcje na linie lotnicze z państw trzecich, które zajmują się przemytem ludzi.

Von der Leyen przekazała również, że rozmawiała z premierem Polski, premier Litwy i premierem Łotwy, aby wyrazić solidarność UE i omówić z nimi środki, jakie może podjąć Unia, by wesprzeć ich w wysiłkach na rzecz uporania się z tym kryzysem.


"Białoruś musi przestać narażać życie ludzi; instrumentalizacja przez Białoruś migrantów dla celów politycznych jest niedopuszczalna" - podkreśliła w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej.

"Władze białoruskie muszą zrozumieć, że naciskanie w ten sposób na Unię Europejską poprzez cyniczną instrumentalizację migrantów nie pomoże im w osiągnięciu ich celów" - dodała.

Przedstawiciel KE pojedzie na kontrolę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała też, że wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas w najbliższych dniach uda się w podróż do głównych krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, "aby upewnić się, że działają one tak, aby ich obywatele nie wpadli w pułapkę zastawioną przez białoruskie władze".

"Ponadto Komisja wraz z ONZ i jej wyspecjalizowanymi agencjami zbada, w jaki sposób zapobiec rozwinięciu się kryzysu humanitarnego i zapewnić migrantom możliwość bezpiecznego powrotu do ich kraju pochodzenia, przy wsparciu władz krajowych" - podsumowała w oświadczeniu.

Nasze konsekwentne stanowisko sprzeciwu wobec szantażu Alaksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane poparcie ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.


Będzie dyskusja o nowym pakiecie sankcji

Szef Rady Europejskiej Charles Michel wezwał władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślił, że UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych.

Solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia.

We wtorek w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE odbędzie się spotkanie unijnej „27-ki”, przedstawicieli KE i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Polska przedstawi unijnym dyplomatom i urzędnikom informacje o tym, co się dzieje na granicy.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że nowy pakiet sankcyjny ma być 15 listopada jednym z tematów posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj136 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka