Oświadczenie Ursuli von der Leyen
Ponadto UE zbada, w jaki sposób nałożyć sankcje na linie lotnicze z państw trzecich, które zajmują się przemytem ludzi.
Von der Leyen przekazała również, że rozmawiała z premierem Polski, premier Litwy i premierem Łotwy, aby wyrazić solidarność UE i omówić z nimi środki, jakie może podjąć Unia, by wesprzeć ich w wysiłkach na rzecz uporania się z tym kryzysem.
"Białoruś musi przestać narażać życie ludzi; instrumentalizacja przez Białoruś migrantów dla celów politycznych jest niedopuszczalna" - podkreśliła w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej.
"Władze białoruskie muszą zrozumieć, że naciskanie w ten sposób na Unię Europejską poprzez cyniczną instrumentalizację migrantów nie pomoże im w osiągnięciu ich celów" - dodała.
Przedstawiciel KE pojedzie na kontrolę
Przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała też, że wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas w najbliższych dniach uda się w podróż do głównych krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, "aby upewnić się, że działają one tak, aby ich obywatele nie wpadli w pułapkę zastawioną przez białoruskie władze".
"Ponadto Komisja wraz z ONZ i jej wyspecjalizowanymi agencjami zbada, w jaki sposób zapobiec rozwinięciu się kryzysu humanitarnego i zapewnić migrantom możliwość bezpiecznego powrotu do ich kraju pochodzenia, przy wsparciu władz krajowych" - podsumowała w oświadczeniu.
Nasze konsekwentne stanowisko sprzeciwu wobec szantażu Alaksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane poparcie ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Będzie dyskusja o nowym pakiecie sankcji
Szef Rady Europejskiej Charles Michel wezwał władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślił, że UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych.
Solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia.
We wtorek w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE odbędzie się spotkanie unijnej „27-ki”, przedstawicieli KE i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Polska przedstawi unijnym dyplomatom i urzędnikom informacje o tym, co się dzieje na granicy.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że nowy pakiet sankcyjny ma być 15 listopada jednym z tematów posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli.
ja
Czytaj także:
- Straż Graniczna zamyka przejście w Kuźnicy. Zawieszony ruch towarowy i osobowy
- Nie tylko Rostowski. W PO mówi się też o innych kandydatach do RPP
- Marsz Niepodległości nie będzie wydarzeniem cyklicznym. Ostateczna decyzja sądu
- Tusk do premiera: Mateuszu, myśl jak rozwiązać problemy, a nie na nich zarobić
- NBP upamiętnia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego banknotem kolekcjonerskim i złotą monetą
Komentarze