Tusk do premiera: Mateuszu, myśl jak rozwiązać problemy, a nie na nich zarobić

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, fot. PAP/Adam Warżawa
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, fot. PAP/Adam Warżawa
"Mateuszu, nie myśl, jak zarobić na dramatach i problemach Polaków, tylko jak je rozwiązać!" - napisał na Twitterze lider PO Donald Tusk, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego. "Kanalia" - skomentował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

"Mateuszu, migranci to nie jest polityczne złoto, pandemia to nie biznes, aborcja nie spadła wam z nieba. Nie myśl, jak zarobić na dramatach i problemach Polaków, tylko jak je rozwiązać!" - napisał szef Platformy.

Co miał na myśli Donald Tusk?

O co chodzi w tweecie Tuska z "aborcją, która spadła z nieba"? Na początku 2021 roku Platforma Obywatelska ogłosiła, że popiera dostępność aborcji do 12. tygodnia ciąży. W tym samym czasie Tomasz Matynia z Centrum Informacyjnego Rządu miał napisać do Mateusza Morawieckiego maila o następującej treści: ''Spadła nam dziś z nieba kwestia aborcji. To jest dla nas szansa na nowe pozycjonowanie Platformy bardziej na lewo i zrobienie miejsca dla nas''.

Natomiast zwrot "migranci to nie jest polityczne złoto" to nawiązanie do afery mailowej. W lipcu br. wyciekł mail Mateusza Morawieckiego do wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego, rzecznika rządu Piotra Muellera i szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. "Z całym szacunkiem dla walki Białorusinów to też jest polityczne złoto dla nas" - napisał premier.  

Komentarze po wpisie Tuska

Do wpisu Donalda Tuska odnieśli się politycy PiS. "Kanalia" - skomentował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. "Zabulgotało w szambie" - napisał poseł Rafał Bochenek.

"Poziom polskiej polityki" - skomentował Tomasz Grabarczyk, dyrektor biura prasowego Konfederacji i załączył ikonkę przedstawiającą "facepalm" (walnięcie się w czoło).

"Ostro oceniasz Mateusza, ale ciężko inaczej po tym co pisał w mailach" - napisał z kolei ironicznie do Szefernakera poseł Lewicy Dariusz Joński.

Europoseł Patryk Jaki pytał w odpowiedzi na wpis Tuska: "Czy to nie poseł z klubu PO biegał po granicy z siatką zapraszając tych ludzi? Czy to nie Pana zaplecze medialne apeluje o ich wpuszczenie i manipuluje faktami? Łukaszenka nie zwoziłby tych ludzi, gdyby nie był pewny, że tak wiele osób w Polsce od Was stanie w ich obronie".

Lider PO deklaruje wsparcie

Wcześniej, na konferencji, Tusk  wyraził obawę, że "PiS nie jest przygotowany w ogóle do tej sytuacji", jaka dzieje się na granicy. - To jest ostatni moment żeby władza, rząd, prezydent, prezes (Jarosław) Kaczyński, żeby oni wszyscy naprawdę wzięli się do roboty, przedstawili program wyjścia z tego kryzysu - powiedział. - Ja mogę ze strony mojego środowiska powiedzieć, że każda sensowna propozycja będzie mogła liczyć na nasze solidarne wsparcie - zadeklarował Tusk.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj120 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka