Niemcy pokazali swój stosunek do wydarzeń na granicy. "To nie jest problem"

Maxim Grigoryev/TASS / PAP/ITAR-TASS.
Maxim Grigoryev/TASS / PAP/ITAR-TASS.
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer odniósł się do dramatycznej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i wezwał do solidarności z Polską. "Polacy pełnią tam ważną służbę dla całej Europy" - powiedział gazetom Funke Mediengruppe.

Niemcy murem za Polską. Szef MSW apeluje

W piątek p.o. federalnego ministra spraw wewnętrznych Horst Seehofer wezwał w piątek do solidarności z Polską. Zdaniem polityka Polska wykonuje tytaniczną pracę na rzecz całej UE, dlatego należy pomóc polskiemu rządowi w zabezpieczeniu granicy zewnętrznej, a wszystkie państwa UE muszą działać razem. "Musimy teraz liczyć na poparcie całej demokratycznej światowej opinii publicznej dla naszej polityki" - oświadczył polityk CSU.

Praktyka Łukaszenki, polegająca na przerzucaniu migrantów samolotami rejsowymi z Bliskiego Wschodu na Białoruś i dalej do granicy z Polską, jest "bardzo paskudną metodą polityczną", której należy położyć kres. "Nazywamy to hybrydowym zagrożeniem, gdzie ludzie są wykorzystywani do destabilizacji UE, a zwłaszcza Niemiec - nie można pozwolić, aby to zapanowało na świecie" - oznajmił.

W trakcie czwartkowego wystąpienia w Bundestagu do solidarności z Polską wzywał też minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. "Za to cierpienie (na granicy) odpowiada pan Łukaszenka i jego pomocnicy w Mińsku" - podkreślił.

"Chciałbym w tym miejscu powiedzieć: niezależnie od innych dyskusji politycznych, jakie toczymy w Unii Europejskiej, problemem w tej sprawie nie jest Polska - a czasami mam takie wrażenie w tej debacie - ale problemem jest Łukaszenka, Białoruś i reżim, który tam jest. Dlatego Polska w tej sytuacji zasługuje na naszą solidarność, solidarność europejską" - oświadczył Maas.

SW

Czytaj też: 

"Wyborcza" blokuje komentowanie tekstów o imigrantach. "Hejt i brak merytoryczności"

Tureckie linie nie będą przyjmować na pokłady imigrantów. To cios dla Łukaszenki

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka