Angela Merkel popełniła błąd, rozmawiając z Aleksandarem Łukaszenką. Fot. PAP
Angela Merkel popełniła błąd, rozmawiając z Aleksandarem Łukaszenką. Fot. PAP

Merkel rozmawiała z Łukaszenką. W Niemczech rozpętała się burza

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 125
Niemieckie media nie zostawiają suchej nitki na ustępującej kanclerz Angeli Merkel, która w poniedziałek rozmawiała telefonicznie z Aleksandarem Łukaszenką. Niektórzy krytycy wskazują, że legitymizowała tym samym reżim i usankcjonowała go jako prawowitego przywódcę Białorusi.

Taką ocenę przedstawia m.in. niezależny białoruski politolog Waler Karbalewicz, który uważa, że dzięki rozmowie z Merkel „Łukaszenka osiągnął to, czego chciał”, zostając „praktycznie ponownie uznany za prezydenta” i legalnego przedstawiciela białoruskiej władzy – cytuje go Merkur.

We wtorek Omid Nouripour, rzecznik Zielonych w Bundestagu ds. polityki zagranicznej, ostro skrytykował Merkel za podjęcie kontaktu z Łukaszenką. Określił to wydarzenie jako „katastrofalne” i podkreślił, że „istnieje bardzo jasna polityka, uzgodniona na forum Rady Europejskiej, że Łukaszenka nie jest uznawany za prawowitego prezydenta Białorusi”.

Merkel swoim działaniem „kompletnie pokrzyżowała te plany, przyczyniając się do uznania i legitymizacji władzy Łukaszenki”. „Ci nieliczni ludzie, którzy teraz stoją na zimnie, nie stanowią głównego problemu. Problemem jest tu próba szantażu” – podkreślił Nouripour.

W obronie niemieckiej kanclerz wypowiedział się Alexander Dobrindt, jeden z prominentnych polityków chadeckiej CSU. „Konieczne jest poszukiwanie dyplomatycznych rozwiązań, zwłaszcza w czasach kryzysu” – powiedział we wtorek w Berlinie. Wyraził przypuszczenie, że Merkel w trakcie rozmowy mogła „również wyraźnie pokazać Łukaszence możliwe konsekwencje jego działań”.

Krytyczne i sceptyczne komentarze popłynęły także z Polski, której nie spodobało się załatwianie tak ważnej sprawy „ponad jej głową” – podkreśla Merkur. 

Zobacz: 

Różański krytykuje MON za aktywność na granicy z Białorusią. "Mówi językiem Łukaszenki"

Komisarz Rady Europy w Polsce. Narzeka na brak dostępu mediów do granicy z Białorusią

Poseł KO porównał sytuację w Kuźnicy do ludobójstwa w Srebrenicy. "Działanie obu władz"


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj125 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka