skyradar / Pixabay
skyradar / Pixabay

Obniżka akcyzy na paliwa i energię elektryczną niedługo stanie się faktem

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Już jutro rząd zajmie się projektem ustawy obniżającej akcyzę na paliwa, gaz i prąd oraz zwalniającej z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe. Paliwa zostaną także zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej jest częścią pakietu antyinflacyjnego, który ogłosił w ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki.

„Szczepmy się trzecią dawką. Omikron? Bez histerii!”

Co wiemy o nowym leku na COVID-19? Należy spodziewać się przełomu

Projekt ustawy obniżającej akcyzę na paliwa, gaz i prąd 

Wśród rozwiązań zaproponowanych w projekcie znajduje się czasowa obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz wprowadzenie zwolnienia od akcyzy dla sprzedaży energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe czy obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną.

Według informacji z wykazu prac legislacyjnych rządu, ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności.

„Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku wzrosły o blisko 40 proc. To przekłada się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych. Szacuje się, że rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych mogłyby wzrosnąć o 10-15 proc. Wzrost cen energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe w szczycie grzewczym, w przypadku grup słabszych ekonomicznie może znacząco odbić się na ich sytuacji materialnej” – stwierdzono w informacji opublikowanej w harmonogramie prac legislacyjnych rządu.

Zgodnie z projektem ustawy, zwolnienie z akcyzy obejmie olej napędowy, benzyny silnikowe oraz LPG. Projekt zawiera także wprowadzenie zwolnienia od akcyzy przy sprzedaży energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz czasowe obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną.

Od kiedy do kiedy obniżka cen paliw?

W ramach projektu proponuje się także wprowadzenie czasowego wyłączenia z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży paliw w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku. Chodzi o wyłączenie benzyn silnikowych, olejów napędowych, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa oraz gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych.

Poza tym, według projektu, do dnia 31 maja 2022 r. sprzedawcy dokonujący sprzedaży paliw silnikowych będą mieli obowiązek zamieszczania przy kasie rejestrującej informacji o obniżeniu akcyzy na paliwa silnikowe i niepodleganiu sprzedaży paliw silnikowych podatkowi od sprzedaży detalicznej.


Czytaj więcej:


image

KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka