Przyszły kanclerz Olaf Scholz: Polska to wielki naród, demokracja

Olaf Scholz. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Olaf Scholz. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Kandydat na kanclerza Niemiec Olaf Scholz "podkreśla przyjaźń z Polską mimo sporu o praworządność" - informuje agencja dpa. "Polska to wielki naród, demokracja" - powiedział Scholz.

Przyszły kanclerz Olaf Scholz o Polsce

Odnosząc się do Polski, Scholz powiedział w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z liderem Partii Zielonych Robertem Habeckiem i przywódcą FDP Christianem Lindnerem, że dla nowego rządu Niemiec "bardzo ważne jest przyjacielskie kształtowanie tego sąsiedztwa. Polska to wielki naród, demokracja".

Podkreślił, że "bardzo się cieszy, że Polska jest częścią UE i że ludzie potrafią się ze sobą dogadywać, a niekiedy także zmagać".

Niemcy, jako kraj w środku Europy, "nie są powołane do tego, by stać z boku i wygłaszać złe lub miłe komentarze" - powiedział Scholz. Niemcy są raczej odpowiedzialne za współistnienie w Europie i sukces postępu. Najważniejszym zadaniem jest zapewnienie, by w Europie nie było podziałów na Północ-Południe czy Wschód-Zachód.

Kwestie praworządności muszą być oceniane bardzo wyraźnie - oświadczył przyszły kanclerz. - Ponieważ to również zbliża nas do siebie w Europie. (To) że jesteśmy związkiem państw przywiązanych do rządów prawa i liberalnej demokracji.

Czytaj też: Niemcy mają nowy rząd. Pierwsza decyzja: Zniesienie zakazu reklamowania aborcji

Scholz rozmawiał z Morawieckim

dpa przekazuje, że Scholz niedawno rozmawiał z polskim premierem Mateuszem Morawieckim i ma nadzieję, że rozmowy mogłyby być bardzo szybko kontynuowane w Polsce.

Dziennik "Die Welt" zwraca uwagę, że Olaf Scholz podczas konferencji prasowej zapewnił Polskę o wsparciu w rozwiązaniu konfliktu na granicy z Białorusią. Kryzys jest wynikiem polityki rządu w Mińsku, który nie ma legitymacji wśród swoich obywateli - mówił Scholz. Reżim próbuje wpłynąć na Europę kosztem uchodźców, ale musi się liczyć z konsekwencjami.

We wtorek partie SPD, Zielonych i FDP podpisały umowę koalicyjną. W środę Scholz reprezentujący SPD ma zostać wybrany przez Bundestag na kanclerza, a nowy niemiecki rząd rozpocznie pracę.


Czytaj też:


imageKJ

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka