Donald The Disrupter! Europejska nagroda dla Tuska. Wygrał w interesującej kategorii

Donald "The Disrupter" Tusk. Fot. PAP
Donald "The Disrupter" Tusk. Fot. PAP
Donald Tusk został wyróżniony w rankingu Politico na najbardziej wpływowe osoby w Europie.

Donald "The Disrupter" Tusk

Szef Platformy Obywatelskiej, a przez parę lat także lider Europejskiej Partii Ludowej zwyciężył w kategorii „The Disrupters”.

Polecamy:

Czarnek o przymusowych szczepieniach nauczycieli. „Nie stać nas na problemy kadrowe”

Ważny urzędnik zdradza, ile osób w Polsce zmarło po szczepieniu na COVID

Zwycięzcą w rankingu „Najpotężniejsza osoba w Europie” został Mario Draghi - premier Włoch. W kategorii „The Doers”, czyli ludzi od ciężkiej roboty, a nie od gadania, zwyciężył nowy kanclerz Niemiec Olaf Sholz.

„Disrupterzy” to inaczej ci, którzy dążą do przewrotu, zmieniają rutynowy bieg wydarzeń. Politico wyjaśnia, że lider Platformy wrócił do Warszawy „z misją ratowania Unii Europejskiej”. „Były polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej wrócił, mając na celu obalenie rządu, który jest coraz bardziej skłócony z Brukselą” - podaje w uzasadnieniu Politico.

Na tym nie koniec. Politico opisuje Donalda Tuska jako polityka, który od lat mierzy się z politycznymi wyzwaniami. „Dorastał w Gdańsku podczas burzliwego powstania tego miasta przeciwko komunizmowi. Przeprowadził Polskę przez kryzys finansowy i przewodniczył Radzie Europejskiej podczas kryzysu migracyjnego i dramatu brexitu” - tłumaczy Politico.

"Przewodniczył Radzie Europejskiej w czasie dramatu Brexitu"

W uzasadnieniu przedstawiono Tuska, jako osobę od lat mierzącą się z politycznymi wyzwaniami. "Dorastał w Gdańsku podczas burzliwego powstania tego miasta przeciwko komunizmowi. Przeprowadził Polskę przez kryzys finansowy i przewodniczył Radzie Europejskiej podczas kryzysu migracyjnego i dramatu brexitu" - czytamy

Przed Tuskiem – zdaniem Politico – kolejna bitwa: politycznie ważna, ale znacznie bardziej osobista. Ma od niej zależeć przyszłość relacji Polski z Unią Europejską.

„Chociaż Tusk pozostaje postacią dzielącą wielu wyborców, jego powrót do polskiej polityki spowodował wzrost poparcia dla centroprawicowej Platformy Obywatelskiej, której szefuje. Pytanie brzmi, czy uda mu się przekuć ten impet w strategię, która doprowadzi do zwycięstwa w wyborach” - analizuje sytuację w Polsce Politico.

KW

Czytaj dalej:

Mejza wezwany przez CBA. Ma złożyć wyjaśnienia

Morawiecki: Putin chce podzielić Europę. Premier leci do Rzymu

„Wniosek w Polsce, azyl w Niemczech”. Polski rząd zmieni procedurę uchodźczą

Nowa szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock przyjedzie do Polski

Wymiary niesprawiedliwości. Po dwudziestu latach wreszcie koniec skandalicznego procesu?

Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka