Ogromna pożyczka dla Ukrainy. Von der Leyen: Stoimy po stronie Kijowa

Ursula von der Leyen popiera Ukrainę w starciu z Rosją. Fot. Twitter/Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen popiera Ukrainę w starciu z Rosją. Fot. Twitter/Ursula von der Leyen
Pond 1,2 mld euro pożyczki zaproponowała szefowa Komisji Europejskiej na pomoc Ukrainie. Ursula von der Leyen podkreśliła, że to suwerenne państwo, a środki unijne pomogą władzom w Kijowie w razie wojny z Rosją.

Unia Europejska zaproponowała pakiet pomocy mikrofinansowej dla Ukrainy w wysokości 1,2 mld euro na "zaspokojenie potrzeb finansowych w związku z konfliktem i wsparcie wysiłków na rzecz modernizacji" - poinformowała w poniedziałek Ursula von der Leyen. 

Pomysł Komisji Europejskiej musi teraz zaakceptować Rada Europejska i Parlament Europejski. Przewodnicząca KE wyraziła nadzieję na jak najszybszą wpłatę pierwszej transzy pożyczki w wysokości 600 mln euro na rzecz Kijowa. 

Zobacz: 

Unia inaczej, niż administracja Bidena ws. Ukrainy. "Nie pójdziemy w ślady władz USA"

Mer Kijowa w "Bild" mówił o zdradzie Niemiec

Ewakuacja Amerykanów z Ukrainy. Przyznali wprost, że obawiają się wojny

- Dziś ogłaszam nowy pakiet pomocy finansowej dla kraju, składający się zarówno z pożyczek awaryjnych, jak i dotacji. Po pierwsze, Komisja proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro. Pakiet ten pomoże teraz Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem. Liczymy, że Rada i Parlament Europejski przyjmą tę nadzwyczajną pomoc makrofinansową tak szybko, jak to możliwe - stwierdziła von der Leyen. 

- Następnie przejdziemy do szybkiej wypłaty pierwszej transzy w wysokości 600 milionów euro. Ponadto wkrótce rozpoczniemy prace nad drugim, długofalowym programem pomocy makrofinansowej, wspierającym wysiłki modernizacyjne kraju. Po drugie, w tym roku Komisja prawie podwoi swoją pomoc dwustronną dla Ukrainy w formie dotacji: przyznanych zostanie kolejne 120 milionów euro. Wsparcie to wzmocni ukraińskie wysiłki na rzecz budowania państwowości i odporności - dodała. 

GW

Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka