Ursula von der Leyen popiera Ukrainę w starciu z Rosją. Fot. Twitter/Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen popiera Ukrainę w starciu z Rosją. Fot. Twitter/Ursula von der Leyen

Ogromna pożyczka dla Ukrainy. Von der Leyen: Stoimy po stronie Kijowa

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Pond 1,2 mld euro pożyczki zaproponowała szefowa Komisji Europejskiej na pomoc Ukrainie. Ursula von der Leyen podkreśliła, że to suwerenne państwo, a środki unijne pomogą władzom w Kijowie w razie wojny z Rosją.

Unia Europejska zaproponowała pakiet pomocy mikrofinansowej dla Ukrainy w wysokości 1,2 mld euro na "zaspokojenie potrzeb finansowych w związku z konfliktem i wsparcie wysiłków na rzecz modernizacji" - poinformowała w poniedziałek Ursula von der Leyen. 

Pomysł Komisji Europejskiej musi teraz zaakceptować Rada Europejska i Parlament Europejski. Przewodnicząca KE wyraziła nadzieję na jak najszybszą wpłatę pierwszej transzy pożyczki w wysokości 600 mln euro na rzecz Kijowa. 

Zobacz: 

Unia inaczej, niż administracja Bidena ws. Ukrainy. "Nie pójdziemy w ślady władz USA"

Mer Kijowa w "Bild" mówił o zdradzie Niemiec

Ewakuacja Amerykanów z Ukrainy. Przyznali wprost, że obawiają się wojny

- Dziś ogłaszam nowy pakiet pomocy finansowej dla kraju, składający się zarówno z pożyczek awaryjnych, jak i dotacji. Po pierwsze, Komisja proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro. Pakiet ten pomoże teraz Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem. Liczymy, że Rada i Parlament Europejski przyjmą tę nadzwyczajną pomoc makrofinansową tak szybko, jak to możliwe - stwierdziła von der Leyen. 

- Następnie przejdziemy do szybkiej wypłaty pierwszej transzy w wysokości 600 milionów euro. Ponadto wkrótce rozpoczniemy prace nad drugim, długofalowym programem pomocy makrofinansowej, wspierającym wysiłki modernizacyjne kraju. Po drugie, w tym roku Komisja prawie podwoi swoją pomoc dwustronną dla Ukrainy w formie dotacji: przyznanych zostanie kolejne 120 milionów euro. Wsparcie to wzmocni ukraińskie wysiłki na rzecz budowania państwowości i odporności - dodała. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka