Kraska ma dobrą radę dla seniorów. Najlepiej niech nie wychodzą z domów

Pixabay/Alexandra_Koch
Pixabay/Alexandra_Koch
- Najwięcej zaszczepionych jest w grupie osób powyżej 60. roku życia, ale jednocześnie najwięcej tych osób umiera z powodu COVID-19, w dobie piątej fali seniorzy powinni ograniczyć kontakty z innymi osobami - mówił w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Przedstawiciel resortu zdrowia, który w niedzielę był gościem TVP Info podkreślił, że "szczepienie [przeciwko COVID-19] w jakimś stopniu chroni nas przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją przed śmiercią, ale na pewno nie chroni przed nas przed zakażeniem".

Seniorzy powinni ograniczyć kontakty z innymi

Wiceminister zwrócił uwagę, że grupa seniorów, osób powyżej 60. roku życia w Polsce jest "dość dobrze wyszczepiona". "Osoby powyżej 60. roku życia, to jest 78 proc. wszystkich osób, które są zaszczepione. W tym przedziale wiekowym, to dość wysoki wskaźnik, ale jeśli niestety spojrzymy na wskaźnik, ile osób przegrywa walkę z koronawirusem - to są osoby głównie powyżej 60. roku życia. To jest 87 proc. wszystkich" - wskazał.

Kraska zaapelował do seniorów, by w dobie piątej fali koronawirusa i szczególnie zakaźnego wariantu omikron, ograniczyli kontakty z innymi osobami.

- Wytrzymajmy jeszcze te kilkanaście tygodni [...] Tutaj statystyki są bezlitosne. Te osoby mają wiele chorób współistniejących. Każda infekcja, każde zakażenie koronawirusem może powodować zdecydowanie pogorszenie ich stanu zdrowia. Stąd mój apel: przestrzegajmy tych wszystkich naszych zaleceń, ograniczmy kontakty. Mam nadzieję, że to jeszcze kilka tygodni i będziemy powoli wychodzić z tej piątej fali - powiedział.

15 proc. zakażonych to osoby starsze

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że przy dziennej liczbie zakażeń na poziomie 50 tys. przypadków, 15 proc. z nich to osoby powyżej 60. roku życia, czyli ok. 7-7,5 tys. zakażonych.

Jak mówił wprowadzenie bezpośredniego badania pacjenta w wieku powyżej 60 lat przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od wykrycia u niego zakażenia, może pozwolić na ograniczenie liczby osób, które umrą w powodu COVID-19.

- Tych zgonów mamy bardzo dużo. To jedna z metod, która - mam nadzieję - pozwoli uniknąć niepotrzebnych zgonów - zaznaczył.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że jest 48 251 nowych zakażeń koronawirusem; zmarły 23 osoby z COVID-19. Minionej doby wykonano ponad 143,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 28,6 tys. antygenowych.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości