Włoski minister zapowiada stopniowe odejście od obostrzeń covidowych. Fot: EPA/Sashenka Gutierrez
Włoski minister zapowiada stopniowe odejście od obostrzeń covidowych. Fot: EPA/Sashenka Gutierrez

Koniec pandemii w jednym z krajów UE? “Wchodzimy w endemię”

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
"Wychodzimy z pandemii i wchodzimy w endemię" - stwierdził włoski wiceminister zdrowia - Pierpaolo Sileri, opisując obecną sytuację w kraju. "To oznacza - dodał - koegzystencję z wirusem".

Dwa lata stanu wyjątkowego we Włoszech

W opublikowanym przez dziennik "La Repubblica" nagraniu, Sileri wyjaśnił, że wejście w nową fazę oznaczać będzie stopniową rezygnację z wymogu maseczek oraz dystansu społecznego. Zastrzegł przy tym, że następuje powrót do normalności, jednak nie będzie już taka, jak wcześniej. Wiceminister wyraził też przypuszczenie, że po 31 marca nie zostanie przedłużony stan wyjątkowy z powodu pandemii, który został wprowadzony w tym kraju dokładnie dwa lata temu.

Zobacz: Te dane nie budzą wątpliwości. Ponad połowa emerytów popiera obowiązek szczepień

Włoskie media po poniedziałkowym posiedzeniu rządu Mario Draghiego poinformowały, że postanowiono przedłużyć wymóg noszenia maseczek na zewnątrz o kolejne 10 dni (docelowo miał on trwać do końca stycznia). Do 10 lutego mają też pozostać zamknięte dyskoteki. Oficjalnie Rada Ministrów nie ogłosiła jeszcze tej decyzji.

Niedługo bez maseczek i dystansu społecznego

Według ekspertów Włochy mają już za sobą szczyt infekcji w tej fali, bowiem w ostatnich dniach odnotowano wyraźny spadek liczby zakażeń.

Zobacz: Premier Kanady opuścił swój dom ze względów bezpieczeństwa. Napięcie w kraju rośnie

Nadzieję na kończącą się falę wywołaną wariantem Omikron daje też opublikowana na Twitterze wypowiedź Craiga Spencera,  lekarza pracującego w jednym z nowojorskich szpitali. Na twitterze poinformował, że w poniedziałek 31 stycznia, na jego oddziale nie pojawił się żaden pacjent z COVID-19.

Czytaj dalej: 
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości