Unijne certyfikaty covidowe ważne krócej, niż do tej pory.
Unijne certyfikaty covidowe ważne krócej, niż do tej pory.

Uwaga - paszport covidowy będzie ważny krócej. Radykalna zmiana Komisji Europejskiej

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Do tej pory unijny paszport covidowy, wymagany w większości krajów UE, był ważny przez rok. Decyzją Komisji Europejskiej, skrócono jego ważność do 9 miesięcy.

Od wtorku 1 lutego na terenie Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe przepisy, skracające obowiązywanie certyfikatów szczepień COVID-19 do 270 dni. Zmiana obejmuje zarówno zaszczepionych dwoma, jak i trzema dawkami szczepionek, licząc od daty szczepienia. 

Komisja Europejska, decydując się na skrócenie ważności paszportów covidowych, tłumaczy się zharmonizowaniem przepisów, regulujących podróże po krajach unijnych. Najnowsze wytyczne zakładają zlecanie dawek przypominających pół roku po zakończeniu pełnego cyklu ochronnego. Inaczej sytuacja ma się z osobami o rażąco obniżonej odporności, u których stosuje się trzecią dawkę już po 28 dniach od podjęcia drugiej. 

Minionej doby wykryto 39 114 przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 66 osób, natomiast 173 inne miały choroby współistniejące. 31 stycznia wykonano w kraju ponad 144 tys. testów. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj80 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości