pkobp.pl
pkobp.pl

Fatalne wieści od ekonomistów PKO BP. Polacy mają powody do niepokoju

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 124
We wtorek Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Dla Polaków oznacza to nic innego jak wzrost cen rat, a ekonomiści PKO BP nie mają dobrych informacji na kolejne miesiące. W marcu czeka nas kontynuacja zacieśniania polityki pieniężnej czemu będzie sprzyjała nowa projekcja NBP, z prawdopodobnie znacznie wyższą od poprzedniej ścieżką inflacji i dłuższym okresem jej podwyższonego poziomu.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 2,75 proc. Jednocześnie RPP podjęła decyzję o podwyższeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 2,0 do 3,5 proc. Zdaniem ekonomistów PKO BP to nie koniec podwyżek.

PKO BP: stopy procentowe mogą nadal rosnąć

Jak podkreślili w komentarzu ekonomiści PKO BP, była to piąta z rzędu podwyżka podstawowych stóp NBP i trzecia z kolei w skali 50 pkt bazowych w prowadzonym przez NBP cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. "Stopa referencyjna jest obecnie najwyższa od czerwca 2013. Z komunikatu NBP wynika, że stopy procentowe mogą nadal rosnąć (utrzymuje się ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego w średnim terminie), a ostateczna skala zacieśniania będzie (podobnie jak sugerowano w poprzednim miesiącu) uzależniona od napływających danych" - wskazali analitycy PKO BP.

Czytaj też:

Eksperci PKO BP zwracają uwagę, że choć decyzja RPP była zgodna z konsensusem rynkowym, pierwotna reakcja kursu złotego (osłabienie o 2 gr) może wskazywać, że część rynku oczekiwała bardziej zdecydowanego ruchu. "W komunikacie umieszczono jednak stwierdzenie, że aprecjacja złotego byłaby spójna z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej (zgodnie w niedawną wypowiedzią Prezesa NBP). W połączeniu z decyzją o podwyżce stopy rezerwy obowiązkowej (co ogranicza złotową płynność i sprzyja wzrostowi stawki POLONIA bliżej stopy referencyjnej NBP, a więc zwiększa efektywne +carry+ na złotym i działa w kierunku jego aprecjacji) sprzyjało to powrotowi notowań złotego do mocniejszych poziomów" - podkreślili analitycy PKO BP.

PKO BP: w marcu dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej

Zdaniem fachowców PKO BP zacieśnianie polityki pieniężnej będzie kontynuowane w marcu, czemu będzie sprzyjała nowa projekcja NBP, z prawdopodobnie znacznie wyższą od poprzedniej ścieżką inflacji i dłuższym okresem jej podwyższonego poziomu. "Nadal zakładamy, że stopa referencyjna wzrośnie do 3,50 proc., ale ryzyko dla takiego scenariusza jest zdecydowanie po stronie większej skali podwyżek.

Podkreślenie roli kanału kursowego i podwyżka rezerwy obowiązkowej wskazują, że NBP jest gotowy stosować szeroki zakres działań zacieśniających warunki monetarne, co może ograniczać skalę niezbędnych podwyżek stóp procentowych" - stwierdzili ekonomiści PKO BP.

SW


Czytaj dalej:

Kanclerz Niemiec nie wytrzymał. Z jego ust padły stanowcze słowa na temat Ukrainy

TSUE wykreśliło sprawę dotyczącą Turowa z rejestru Trybunału

Szokująca wypowiedź szefowej MSZ Niemiec. Padło słowo "wojna"

Duda już w Berlinie. Spotkanie Trójkąta Weimarskiego

RPP podniosła stopy procentowe. To niesie za sobą spore konsekwencje

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka