Antony Blinken (źródło: Instagram)
Antony Blinken (źródło: Instagram)

Ambasada USA w Kijowie przeniesiona do Lwowa

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
W poniedziałek Antony Blinken, pełniący funkcję szefa amerykańskiej dyplomacji poinformował, że w związku z “dramatycznym przyspieszeniem” rozmieszczenia wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, ambasada USA w Kijowie tymczasowo przenosi swoją działalność do Lwowa.

— Nie mam wyższego priorytetu ponad bezpieczeństwo Amerykanów na całym świecie i to oczywiście dotyczy również naszych kolegów służących na placówkach zagranicznych (...) Mając to na względzie, dokonujemy procesu tymczasowego przeniesienia operacji naszej ambasady w Ukrainie z ambasady w Kijowie do Lwowa w związku z dramatycznym przyspieszeniem koncentracji rosyjskich sił — oznajmił Blinken.

Zapewnił przy tym, że relokacja nie będzie oznaczać przerwy w dyplomatycznych kontaktach z władzami Ukrainy oraz w staraniach na rzecz uspokojenia kryzysu.

— Nasze zobowiązanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy jest niezachwiane. (...) Ścieżka dyplomacji pozostaje dostępna, jeśli Rosja zdecyduje się na zaangażowanie w dobrej wierze — podkreślił dyplomata.

Zobacz też:

Sullivan: Kijów może być potencjalnym celem rosyjskiej agresji

W ubiegłym tygodniu doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ostrzegał, że według informacji amerykańskiego wywiadu Kijów może stać się potencjalnym celem wznowionej rosyjskiej agresji, w wyniku której może dojść do ostrzału rakietowego i bombardowań z powietrza.

Departament Stanu niszczy sprzęt w ambasadzie

"Wall Street Journal" poinformował w poniedziałek o rozkazie zniszczenia komputerów i sprzętu sieciowego w ambasadzie USA. Odbyć ma się to w ramach ewakuacji placówki w Kijowie. W niedzielę do Waszyngtonu dotarło 56 ewakuowanych pracowników ambasady, wraz z poufnymi dokumentami.


RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka