źródło: YouTube
źródło: YouTube

Podpisano porozumienie w sprawie elektrowni jądrowych w Polsce

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
W poniedziałek prezes i dyrektor generalny firmy NuScale Power John Hopkins poinformował o współpracy z KGHM w temacie wdrożenia do Polski małych reaktorów jądrowych. — Pogłębiamy współpracę z KGHM podpisując porozumienie ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do 2029 — powiedział.

W poniedziałek w Waszyngtonie odbyła się konferencja prasowa, która zorganizowana została z powodu podpisania umowy między KGHM a NuScale Power. Hopkins podkreślił, że już jesienią zeszłego roku obie firmy podpisały memorandum o współpracy.

— Dzisiaj pogłębiamy współpracę z KGHM podpisując porozumienie ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do 2029 — zapowiedział prezes NuScale Power.

Zobacz też:

Technologia SMR w Polsce do 2029 roku

W ramach umowy, w Polsce wdrożona zostanie technologia SMR. Zapowiedziano, że pierwsza elektrownia uruchomiona zostanie do 2029 roku.

Reaktor NuScale jest pierwszym małym reaktorem modułowym (SMR), którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval, ogólną zgodę na zastosowanie technologii.

Pojedynczy reaktor posiada moc liczącą 77 MWe. Zamknięty on jest w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. W projekcie przewidziano eksploatację zespołów, składających się nawet z 12 takich reaktorów, które umieszone byłyby we wspólnym budynku.

 Reaktory, wyposażone w liczne systemy bezpieczeństwa, które nie wymagają zewnętrznego zasilania. Zanurzone są w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześć. wody. W przypadku awaryjnego wyłączenia woda ta przez 30 dni dostarcza chłodzenie.

Pojedynczy reaktor ma docierać na plac budowy w trzech częściach, do montażu na miejscu. Pierwszy NuScale ma powstać w Idaho Falls dla firmy Utah Associated Municipal Power Systems. Zespół liczyć ma 6 reaktorów. Pierwszy z nich ma zacząć działać w 2029 r., cały zespół - w 2030.

KGHM podpisał z umowę na wdrożenie sześciu reaktorów w Polsce

Dziś w Waszyngtonie zawarto umowę między KGHM a NuScale w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. Pierwszy z nich powstanie do roku 2029.

— Mamy zapewnienie ze strony firmy NuScale, że pierwszy reaktor jądrowy w ramach zawartej dzisiaj umowy na sześć reaktorów mógłby już zacząć pracę w roku 2029 — powiedział Jacek Sasin podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Podkreślił także, że KGHM nie jest jedyną firmą, która zdecydowała o budowaniu energetycznego bezpieczeństwa z użyciem małych reaktorów jądrowych.

— Już wcześniej największy polski koncern paliwowo-energetyczny firma Orlen zdecydowała że będzie w tym zakresie współpracować z amerykańskim koncernem GE Hitachi, a w kolejce stoją kolejne polskie firmy które chcą kooperować się z firmami amerykańskimi — tłumaczył Sasin.


RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka