Konferencja nt. Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Fot. Krystian Maj/KPRM
Konferencja nt. Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Fot. Krystian Maj/KPRM

Liderzy PiS odetchną z ulgą? Nowe sondaże łaskawe dla rządzącej partii

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Zarówno najnowszy sondaż Estymatora, jaki i Instytutu Pollster przynoszą dobre wieści dla Prawa i Sprawiedliwości. Pomimo zawirowań ostatnich miesięcy partia zwyżkuje w notowaniach.

"Poprawiają się nastroje społeczne"

Trzecie badanie w tygodniu, w którym PiS zyskuje punkty procentowe - skomentował w sobotę wyniki ostatnich sondaży szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski. Działa tarcza antyinflacyjna, poprawiają się złe nastroje społeczne, rząd podejmuje starania by zapewnić bezpieczeństwo - zauważył.

Polecamy:

Zmarł Zdzisław Podkański, były minister kultury, poseł i samorządowiec

Wichury nad Polską. Strażacy cudem uniknęli śmierci [WIDEO]

Maliszewski skomentował w sobotę na Twitterze sondaż, który opublikował weekendowy "Super Express". Wynika z niego, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę to na Zjednoczoną Prawicę głosowałoby ok. 36 proc. ankietowanych, na Koalicję Obywatelską - ok. 24,5 proc, a na Polskę 2050 - 14,2 proc. - wynika. Sondaż wykonał Instytut Pollster w dniach 16-17 lutego.

"Trzecie badanie w tygodniu, w którym PiS 36 proc. zyskuje: +3,24 punkty procentowe Pollster; IBRiS +2 punkty procentowe" - zauważył szef Rządowego Centrum Analiz, sekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski. Zwrócił przy tym uwagę na notowania opozycji.


"KO w dwóch brak zmian, w jednym zysk, czyli to mógł być błąd" - ocenił Maliszewski.

Wskazał także na przyczynę takich notowań obozu rządzącego. "Działa tarcza antyinflacyjna, poprawiają się złe nastroje społeczne, rząd podejmuje starania by zapewnić bezpieczeństwo" - podkreślił Maliszewski.

Przyjrzyjmy się bliżej wskazanym sondażom wyborczym.

Sondaż Pollster dla "Super Expressu"

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę to na Zjednoczoną Prawicę głosowałoby ok. 36 proc. ankietowanych, na Koalicję Obywatelską - ok. 24,5 proc, a na Polskę 2050 - 14,2 proc. - wynika z sondażu, który opublikował weekendowy "Super Express".

Sondaż wykonał Instytut Pollster w dniach 16-17 lutego. Badanie przeprowadzono na próbie 1059 dorosłych Polaków.


Z sondażu wynika, że na Zjednoczoną Prawicę (PiS i Solidarna Polska) oddałoby głos 36,05 proc. ankietowanych, na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna i Zieloni) - 24,68 proc., na Polskę 2050 Szymona Hołowni - 14,25 proc. Dalej w sondażu znalazły się: Konfederacja Wolność i Niepodległość - z poparciem na poziomie 9,14 proc, Lewica - Wiosna, SLD, Razem - 8,27 proc., PSL - 5,83 proc.


Poniżej progu wyborczego znalazły się Kukiz'15 (1,24 proc.), Porozumienie Jarosława Gowina (0,55 proc.). Inną partię wskazało 0,21 proc. ankietowanych.(PAP)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskałoby 36,4 proc. głosów – wynika z opublikowanych w sobotę wyników sondażu pracowni Estymator.

Sondaż Estymatora dla "Do Rzeczy"

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskałoby 36,4 proc. głosów. To o 0,5 pkt. proc. więcej niż ta partia uzyskała wskazań w sondażu przeprowadzonym w dniach 29-30 grudnia – wynika z opublikowanych w sobotę wyników sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego na zlecenie DoRzeczy.pl.


Z danych przedstawionych przez pracownię wynika, że Koalicja Obywatelska zdobyłaby 27,5 proc. głosów (wzrost o 3,3 pkt. proc.). Na trzecim miejscu znalazłby się Rusz Szymona Hołowni Polska 2050, na które chciałoby głosować 9,5 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt. proc.).


Konfederacja – jak podał Estymator – uzyskałaby 9,4 proc. głosów (wzrost o 0,4 pkt. proc.), Lewica dostałaby 7,8 proc. (spadek o 0,6 pkt. proc.), PSL zaś – 6,6 proc. (spadek o 0,2 proc.). Inne, niewymienione z nazwy komitety, uzyskałby 2,8 proc. głosów.

Jak wynika z przeliczenia wskazań uzyskanych przez komitety wyborczej w sondażu pracowni Estymator na mandaty, Zjednoczona Prawica uzyskałaby w nich 202 mandaty (o 33 mniej niż w wyborach z 2019 r.), KO – 142 mandaty (o 8 więcej niż w ostatnich wyborach), Polska 2050 dostałaby 38 mandatów, Konfederacja 36 (wzrost o 25), Lewica 24 (spadek o 25), a PSL – 17 (spadek o 13).

Badanie pracowni Estymator zostało wykonane na zlecenie DoRzeczy.pl w dniach 16-17 lutego. Ankietę przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1047 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Jak dodano w komunikacie Estymatora, w prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 52 proc.

KW

Czytaj dalej:

Prorosyjscy separatyści w Doniecku szykują się do wojny

Adwokaci z Warszawy nie chcą udzielać darmowych porad prawnych. Wszystko przez Pegasusa

Biden jest przekonany, że Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę

Andrzej Duda: Odpowiedź na agresję będzie twarda i jednoznaczna

Austria. Polacy uwięzieni w jaskini uratowani

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka