Prorosyjscy separatyści w Doniecku szykują się do wojny

Donieck na Ukrainie. Fot. PAP/EPA/UKRAINE NAT. POLICE PRESS SERV. / HANDOUT
Donieck na Ukrainie. Fot. PAP/EPA/UKRAINE NAT. POLICE PRESS SERV. / HANDOUT
Liderzy samozwańczych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) w Donbasie na Ukrainie ogłosili w sobotę powszechną mobilizację.

Separatyści w Donbasie ogłaszają mobilizację

Lider separatystycznej DRL Denys Puszylin poinformował, że podpisał w sobotę "dekret" o powszechnej mobilizacji. „Wzywam rodaków, którzy są w rezerwie, aby udali się do komisji wojskowych. Dziś podpisałem dekret o powszechności mobilizacji” – powiedział Puszylin w nagraniu wideo, zamieszczonym w Internecie.

Puszylin stwierdził, że ich siły osiągną „pożądane i konieczne” zwycięstwo i „obronią” Donbas.

Polecamy:

Adwokaci z Warszawy nie chcą udzielać darmowych porad prawnych. Wszystko przez Pegasusa

Biden jest przekonany, że Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę

Później o mobilizacji poinformował lider tzw. ŁRL Leonid Pasicznyk. W „dekrecie” napisano, że republiki nie mogą opuszczać mężczyźni w wieku 18-55 lat.

„Ogłaszam na terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej ogólną mobilizację. Należy o tym natychmiast zawiadomić Radę Ludową ŁRL i rząd” - napisano w dokumencie.

Ukraina odpiera oskarżenia prorosyjskich bojowników

Dzień wcześniej wspierani przez Rosję separatyści ogłosili ewakuację ludności do obwodu rostowskiego w Rosji. Jak pisze Reuters, zapowiedziano, że ewakuowanych będzie ok. 700 tys. ludzi. Według stanu z sobotniego poranka z Doniecka wyjechało niecałe 7 tys. ludzi - podaje Reuters.

Separatyści oskarżają siły ukraińskie o planowanie ofensywy na terytorium, które obecnie znajduje się pod kontrolą bojowników. Ukraińska armia zaprzecza, że planuje siłowe działania.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow podczas zwołanego na piątkowy wieczór briefingu medialnego w sprawie zaostrzenia sytuacji bezpieczeństwa w Donbasie zapewnił: „żadnych rozkazów uwolnienia w sposób siłowy naszych terytoriów nie ma”. Dodał, że takich rozkazów „nie może być” na Ukrainie, bo wiązałoby się to z ogromnymi stratami ludzkimi.

KW

Czytaj dalej:

Andrzej Duda: Odpowiedź na agresję będzie twarda i jednoznaczna

Austria. Polacy uwięzieni w jaskini uratowani

Jastrzębowski wyciska. Ziemkiewicz krytykuje YouTube i zapowiada swój projekt

Jastrzębowski wyciska. Ziemkiewicz o zatrzymaniu w Wielkiej Brytanii i pozwie, jaki złożył

Premier: Z programami z KPO ruszamy już wkrótce

Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka