Premier: Z programami z KPO ruszamy już wkrótce

źródło: PAP
źródło: PAP
W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował o postępie w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy. — Potrzebujemy jeszcze paru tygodni, żeby doszlifować z Komisją Europejską ostatnie uzgodnienia i podpisać Krajowy Plan Odbudowy — mówił premier.

Morawiecki poinformował, że w rozmowach prowadzonych z Komisją Europejską na temat KPO zostało jeszcze kilka kwestii do uzgodnienia.

— One nie są łatwe (...). Cieszę się, że nasze stanowiska są coraz bliżej, ale myślę, że jeszcze potrzebujemy paru tygodni, żeby doszlifować nasze uzgodnienia i podpisać KPO — powiedział Morawiecki

— Niezależnie od tego, czy KPO zostanie podpisane za dwa tygodnie, dwa miesiące czy za dwa kwartały, z programami z KPO ruszamy już wkrótce — dodał.

Zobacz też:

Warunek – likwidacja Izby Dyscyplinarnej 

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen wystosowała w październiku 2021 roku warunek mówiący o zobowiązaniu polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

— Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów" — mówiła.

Andrzej Duda z projektem nowelizacji ustawy o SN

Prezydent Andrzej Duda 4 lutego złożył do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej oraz powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zgodnie z propozycją prezydenta, spośród wszystkich sędziów SN – z wyjątkiem prezesów izb Sądu Najwyższego, rzeczników prasowych i dyscyplinarnych – wylosowane mają zostać 33 osoby, z których wybranych zostanie 11 sędziów, którzy podczas pięcioletniej kadencji będą należeć do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Projekt zakłada, że sędziowie, którzy będą w jej składzie, nie opuszczają swych macierzystych izb, a sprawy z zakresu odpowiedzialności zawodowej mają nie przekraczać 50 proc. ich normalnego pensum sędziego.

Polski plan odbudowy jak dotąd bez akceptacji KE

Każdy z krajów członkowskich zobowiązany był do przygotowania swojego Krajowego Planu Odbudowy, by móc otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polskie rozwiązania przedstawione zostały Komisji Europejskiej, jednak jak dotąd nie zostały one zaakceptowane. Budżet polityki spójności przewiduje ok. 76 mld euro, które Polska miałaby do dyspozycji w latach 2021-2027. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

RB


Czytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka