Orędzie Władimira Putina. Fot. PAP/EPA
Orędzie Władimira Putina. Fot. PAP/EPA

Putin grozi w orędziu Ukrainie i światu. "Lenin popełnił błąd!"

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 182
Władimir Putin ok. godziny 20 czasu polskiego rozpoczął orędzie w rosyjskiej telewizji. Rozpoczął je stwierdzeniem, że “Ukraina nigdy nie była prawdziwym narodem”. Prezydent Rosji uznał formalnie "niepodległość" republiki Ługańskiej i Donieckiej.

Sytuację w Donbasie Putin określił jako “krytyczną”. 

— Ukraina nie jest sąsiednim krajem, ale integralną częścią Rosji z historycznego punktu widzenia — mówił. — Nowoczesna Ukraina została całkowicie stworzona przez Rosję — dodał.

Zdaniem Putina, Włodzimierz Lenin popełnił błąd, uznając wschodnie rubieże za należące do państwowości ukraińskiej.

- Ukraina to „nieodłączna część” historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej - argumentował, sugerując, że nie zabiega tylko o Donbas. 

Ukraińców określił jako związanych z Rosjanami więzami pokrewieństwa, ponadto nazwał ich „towarzyszami” i „bliskimi ludźmi”.

Zobacz też:

Putin: Jesteśmy gotowi pokazać co prawdziwa dekomunizacja oznacza dla Ukrainy

Podczas orędzia, prezydent Rosji uznał, że upadek ZSRR to w rzeczywistości "obrabowanie Rosji".

Ukraińskie władze są “zainfekowane” wirusem nacjonalizmu i korupcji - to kolejny zarzut z arsenału Putina w przemówieniu. Rosyjski przywódca przekonywał z pewnością siebie, że Kijów jest pod kontrolą obcych, zachodnich mocarstw. 

Putin o rozwoju broni jądrowej przez Ukrainę

W dalszej części Putin stwierdził, że Ukraina planuje rozwój broni jądrowej. Z kolei takie działanie ma stanowić dla Rosji duże zagrożenie, a kijowskie władze przygotowały już plan inwazji na Krym - uznał prezydent Federacji Rosyjskiej. 

— Ukraina może pozyskać broń jądrową, sytuacja dla Rosji wtedy zmieni się, nie możemy na to nie reagować — deklarował.

Putin: USA i NATO zmieniły Ukrainę w "teatr wojenny"

Sytuację Ukrainy Putin opisał jako "teatr wojenny" stworzony przez USA i NATO. Dodał, że w Donbasie powstaje "terrorystyczna partyzantka", wspierana przez Zachód.

Prezydent Rosji wypowiedział się też na temat obietnic Zachodu związanych z nieprzyjmowaniem do NATO państw, znajdujących się na wschód od Muru Berlińskiego.

Putin zagroził, że jeśli dojdzie do eskalacji konfliktu, to winę za "rozlew krwi będzie ponosić ukraiński reżim".

Prezydent Rosji: USA i NATO przeciwko Rosji

Władimir Putin określił wspólne ćwiczenia NATO i Ukrainy jako działania wymierzone przeciwko Rosji. Stwierdził też, że "wyrzutnie tarczy antyrakietowej w Polsce mogą być użyte do pocisków ofensywnych".

— Kraje Europy Wschodniej przyniosły do NATO swoje kompleksy dotyczące rosyjskiego zagrożenia — mówił Putin.

Doniecka i Ługańska Republika Ludowa uznane jako niepodległe

Prezydent Rosji podpisał również dekret uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych republik – Ługańskiej i Donieckiej. Wyraził też oczekiwanie, że dokument ratyfikuje rosyjska Duma. 

Orędzie Putina w mediach 

W "Faktach po Faktach" trwała debata z udziałem ekspertów, a TVP INFO pokazywało "Wiadomości" w chwili, gdy rosyjskie media publikowały orędzie Putina. Na czas nie reagował też Polsat News. Jako pierwsza zareagowała prawicowa Telewizja Republika. Po godz. 20 TVP INFO wyemitowało fragmenty z orędzia. Warto wspomnieć, że zagraniczne media transmitowały wystąpienie Putina niemal na żywo. 

RB, GW 


Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj182 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka