Premier Izraela Naftali Benet rozmawiał w sobotę w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Fot. PAP/EPA/MENAHEM KAHANA / POOL
Premier Izraela Naftali Benet rozmawiał w sobotę w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Fot. PAP/EPA/MENAHEM KAHANA / POOL

Moskwa. Premier Izraela rozmawiał o Ukrainie z Władimirem Putinem

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 102
Premier Izraela Naftali Benet rozmawiał w sobotę w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o "kryzysie na Ukrainie" - przekazał rzecznik szefa rządu izraelskiego.

Celem podróży: Ochrona ludzkiego życia

To pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - komentuje dziennik "Jerusalem Post". Spotkanie rozpoczęło się w sobotę po południu i trwało ponad dwie i pół godziny.

Polecamy:

Sklepy w Rosji wprowadzają ograniczenia na towary. Sankcje zaczynają przynosić skutki?

Minister finansów Niemiec: Lata zaniedbań w wojsku musimy nadrobić z prędkością światła

Benet opuścił Izrael w sobotę rano, pomimo szabatu. Jak poinformował rzecznik premiera, naruszenie żydowskiego prawa o zakazie podróży w czasie szabatu jest usprawiedliwione, jeśli celem podróży jest ochrona życia ludzkiego.

Benetowi towarzyszył urodzony w Charkowie, na wschodzie Ukrainy, minister budownictwa Zeew Elkin, który od ponad 10 lat pełni także rolę tłumacza izraelskich premierów. Ponadto do Rosji poleciał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata i doradczyni w sprawach międzynarodowych Szimrit Meir.

W środę Benet rozmawiał przez telefon z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a kilka godzin później z Putinem. Izrael od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę proponuje swoje pośrednictwo w kontaktach między Moskwą a Kijowem - przypomina agencja Reutera. 

KW

Czytaj dalej:

Ukrainiec zainicjował akcję, która może pogrążyć Rosję przed sądem międzynarodowym

Niespodziewana wyprawa Rosji. Prezydencki samolot leci do Waszyngtonu

Czeczeni mogli zająć szpital psychiatryczny z 600 pacjentami. To nie koniec złych wieści

Rosja okrąża Kijów, ale Ukraińcy mają swoją taktykę. Eksperci komentują działania wojenne

Putin powiedział, co by się stało, gdyby NATO wprowadziło "non fly zone" nad Ukrainą

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka