Blinken: USA dają Polsce "zielone światło" na wysłanie samolotów na Ukrainę

fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU
fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU
Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że członkowie NATO mają "zielone światło", aby wysłać myśliwce na Ukrainę, ponieważ USA i sojusznicy kontynuują wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie w obronie przed rosyjską inwazją.

Blinken: Rozmawiamy z naszymi polskimi przyjaciółmi

Blinken wystąpił w programie "Face the Nation" w telewizji CBS News. Na pytanie, czy polski rząd, członek NATO, mógłby wysłać myśliwce MiG-29 na Ukrainę, odpowiedział:

- W rzeczywistości rozmawiamy z naszymi polskimi przyjaciółmi w tej chwili o tym, co moglibyśmy zrobić, aby zaspokoić ich potrzeby, jeśli faktycznie zdecydują się dostarczyć te myśliwce Ukraińcom. Co możemy zrobić? Jak możemy pomóc, żeby dostali coś, by zastąpić samoloty, które oddadzą Ukraińcom?”

Administracja Bidena rozważa sprawę

W sobotę wieczorem "The Wall Street Jorunal" i "The Financial Times", powołując się na źródła w Białym Domu, poinformowały, że Stany Zjednoczone rozważają umowę, w ramach której Polska miałaby przekazać Ukrainie swoje posowieckie samoloty w zamian za amerykańskie myśliwce F-16.

Rzecznik Białego Domu powiedział CBS News, że administracja Bidena ocenia możliwości, jakie mogłaby poczynić w zakresie

dostarczenia odrzutowców do Polski, gdyby ta zdecydowała się przekazać swoje samoloty Ukrainie. Ale w tej sprawie jest wiele wątpliwości.

Ambasador Ukrainy w USA liczy na szybkie przekazanie myśliwców

Oksana Markarowa, ambasador Ukrainy w USA, powiedziała „Face the Nation”, że ma nadzieję, że Ukraina otrzyma od Polski myśliwce „jak najszybciej”.

O tym, że  USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie sekretarz stanu USA mówił także podczas wizyty w stolicy Mołdawii Kiszyniowie.

- Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty - powiedział na konferencji prasowej Blinken.

Müller: Żadne decyzje nie zapadły

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do tej wypowiedzi na konferencji prasowej w KPRM. - Co do kwestii przekazania samolotów mogę jedynie powtórzyć, że na ten moment żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły - powiedział.

- Trwa w tej chwili dyskusja, co do zakresu działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to jest dyskusja, która nadal się toczy, żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły - podkreślił Müller.

Dodał, że pojawią się informacje dotyczące kwestii polskich lotnisk. - To też chciałbym podkreślić, że nie jest prawdziwa informacja, że z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy. To też chciałbym wyraźnie zdementować - podkreślił rzecznik rządu.

Rzecznik rządu w programie "Jastrzębowski wyciska"


Wizyta Blinkena w Polsce

Szef dyplomacji USA Antony Blinken przebywał w sobotę z wizytą w Polsce; przed południem z sekretarzem stanu USA spotkali się m.in. szef polskiej dyplomacji oraz premier Mateusz Morawiecki.

"Dziękuję ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi i Polakom za waszą hojność. Polska jest kluczowym sojusznikiem NATO i ważnym partnerem. Będziemy wspólnie reagować na agresję Rosji na Ukrainę i nieść pomoc narodowi ukraińskiemu" - napisał na Twitterze Blinken po zakończeniu wizyty w Polsce.


ja


Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj149 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka