Tusk apeluje do PiS. I twierdzi, że zrobi wszystko, by Polska odzyskała fundusze unijne

Donald Tusk, lider PO.
Donald Tusk, lider PO.
- Wszystkie ręce na pokład - powiedział dziś na konferencji prasowej Donald Tusk. Lider PO zapewnił, że w tym tygodniu będzie przekonywał przywódców krajów UE, by wesprzeć jak największymi środkami Polskę, przyjmującą uchodźców z Ukrainy. - Weźcie się do roboty, bo to już wkurzające - krytykował Tusk rząd PiS.

Zjednoczonej Prawicy rośnie poparcie w każdym sondażu, a Polska - w sposób masowy zwykli obywatele, ale też administracja rządowa - pomaga uciekinierom przed rosyjskimi bombami z Ukrainy. Donald Tusk zamierza patrzeć na ręce władzy i przejąć polityczną inicjatywę w niezwykle trudnym dla wszystkich czasie. 

Zobacz: 

Robert Lewandowski przestanie być twarzą Huawei

Rosja postawiła warunki. Zakończą wojnę na Ukrainie, jeśli Zełenski skapituluje

Ukraińska marynarka trafiła potężny rosyjski okręt. Ten musiał się wycofać

- Dzisiaj nie ma czasu na kalkulacje. Istotne klucze są w ręku rządu, ja zrobię wszystko, by każdy gest z jego strony był dobrze odczytany w UE. W środę będę rozmawiał z szefową KE, w czwartek z innymi liderami, żeby Europa wiedziała, jaki wysiłek Polska wzięła na swoje barki. Mam nadzieję, że znajdziemy sposoby, aby pieniądze europejskie wsparły uchodźców, polskie rodziny i złotego - zadeklarował lider PO. Polityk zażądał od Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego, by "odblokowali unijne pieniądze, które są nam potrzebne".  

Czytaj: Wózki dla dzieci na dworcu w Przemyślu. Pomoc Polski dla Ukrainy budzi podziw na świecie

Tusk zaznaczył, że jedynymi walutami, które słabną po rosyjskiej agresji na Ukrainie, są polski złoty i węgierski forint. - To o czymś świadczy i nie muszę chyba tłumaczyć, o czym - mówił. - Mój apel do wszystkich polskich polityków, także tych, którzy kwestionowali znaczenie Unii Europejskiej: pilnujmy jedności Zachodu. To są nasze najważniejsze gwarancje bezpieczeństwa - przekonywał były premier, który przestrzegał jednocześnie przed samodzielnie podejmowanymi decyzjami o wysłaniu sprzętu wojskowego na Ukrainę bez konsultacji z NATO. 

- Niech nikomu nie przychodzą do głowy pomysły, że będziemy robić coś, co nie jest uzgodnione z NATO. Trzymajmy się wspólnoty - podkreślił Tusk. - Nie ma zgody na zwolnienie urzędników z odpowiedzialności ws. działań w tym trudnym czasie. Dobrze pamiętamy, co się działo w pandemii. Rządzie, nie próbuj kombinować! - zwrócił się przewodniczący PO do liderów PiS. 

GW

Lubię to! Skomentuj191 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka