Zdjęcie premiera Czech obiega świat. Czesi dumni z Petra Fiali

Premier Czech Petr Fiala. Fot. Twitter/Václav Smolka
Premier Czech Petr Fiala. Fot. Twitter/Václav Smolka
Walczycie także dla nas i nie jesteście sami - tę wypowiedź premiera Czech Petra Fiali cytuje większość czeskich mediów w relacjach ze spotkania w Kijowie z prezydentem Ukrainy, na które Fiala udał się wraz z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Słowenii Janezem Janszą.

Czesi o wizycie Petra Fiali w Kijowie

Autorzy relacji zwracają uwagę na pełne poparcie polityków z Europy Środkowej dla europejskich aspiracji Ukrainy. Przytaczają też słowa ministra spraw zagranicznych Czech Jana Lipavskiego, który w Czeskiej Telewizji podkreślił, że wyjazd premierów do Kijowa jest pierwszą wizytą na tym szczeblu od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Polecamy:

Morawiecki i Kaczyński już w Polsce. Premier spotkał się z ambasadorem RP w Ukrainie

Zagraniczne media o wizycie w Kijowie. Niemcy: Wizyta wiązała się z wielkim ryzykiem

„To jasny, niepodważalny, symboliczny gest wsparcia trzech premierów wspólnoty europejskiej. Sądzę, że Polska i Czechy ponoszą jedne z najwyższych kosztów obecnego kryzysu, rosyjskiej agresji” – powiedział.

Zdjęcie premiera Czech, powracającego z Kijowa, podbija social media. "Szef. Już bliżej domu".


Część mediów zwraca uwagę na doniesienia ze Słowacji, której premier Eduard Heger miał otrzymać propozycję wyjazdu do Kijowa, ale nie przyjął jej z uwagi na zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Dumni ze swojego premiera

Komentator czeskiego dziennika „Lidove Noviny” Petr Kambersky napisał, że jest dumny z premiera swojego kraju. Podkreślił, że jeszcze kilka tygodni temu czesko-polski spór o kopalnię Turów był być może największym sporem między dwoma krajami UE, a we wtorek premierzy Polski i Czech wspólnie pojechali do Kijowa.

„Republika Czeska aż za dobrze wie, jak to jest znaleźć się na łasce potężniejszego sąsiada - w ciągu ostatnich 125 lat mieliśmy reżim habsburski, niemiecki i sowiecki. Dobrze, że premier Czech pojechał do oblężonego Kijowa. To wielka radość być dumnym z własnego kraju” - podkreślił Kambersky.

KW

Czytaj dalej:

Izrael nie dołączy do sankcji przeciwko Rosji. To na rękę kilkudziesięciu oligarchom

"Kaczyński wypowiadał brednie" - reakcje części opozycji na wizytę w Kijowie

Obronić cywilów. Dlaczego w Ukrainie nie ma wojsk rozjemczych ONZ? Pytają polscy wojskowi

Siły pokojowe ONZ na Ukrainie? Dyplomata: Jak Rosja zacznie wygrywać, to się zgodzi

Kaczyński w Kijowie: Na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa NATO

Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka