"Będzie taka rzeź", "Roz… wszystkich jak leci" - przechwycono rozmowy rosyjskich żołnierzy

fot. PAP/Andrzej Lange
fot. PAP/Andrzej Lange
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy Ukraiński parlament opublikował nagranie, na którym słychać, jak informują, że otrzymali rozkaz strzelania do cywilów.

Macie strzelać i nie ważne, że są tam cywile

"Zaczęliśmy ostrzeliwać ten pięciopiętrowy budynek z góry. Zniszczyliśmy cały budynek. Na pierwszym piętrze są cywile, na drugim karabiny maszynowe i wyrzutnie granatów. Na trzecim piętrze znowu cywile, a na czwartym strzelcy, snajperzy. Na dachu są wojska przeciwczołgowe i takie tam. ITGM, javeliny, takie tam. Chowają się za cywilami" - słychać na nagraniu.

"Kazali nam ostrzeliwać ten budynek z daleka. I nie obchodziło ich, że są tam cywile. Putin dał im czas, żeby odeszli. A oni nie odeszli. Będzie taka rzeź" – mówią dalej.

"Rozp… wszystkich jak leci"

W niedzielę Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW opublikował przechwycone nagranie rozmowy telefonicznej rosyjskiego żołnierza, na którym ten mówi o zabijaniu cywilów. "Rozp… wszystkich jak leci" – słychać na nagraniu.

"Wjeżdżamy do wsi, wyszedł cywil. Salam alejkum i naprzód go! Chłopaki opowiadają – jedziemy w kolumnie, wychodzi kobieta z małą dziewczynką, a facet za nią. Chłopak wyskoczył z kolumny i wszystkich troje położył z kałacha" – słychać na nagraniu. Mężczyzna w rozmowie z kobietą opowiada o sytuacji na Ukrainie. Skarży się m.in. na to, że rosyjskie wojska są pod gęstym ostrzałem, a "zwiad działa ch…wo".

Strzelają do ludzi, którzy chcą się ewakuować

W obwodzie charkowskim rosyjski czołg ostrzelał samochód osobowy zabijając trzy osoby, w tym 9-letnie dziecko - poinformowała we wtorek na Facebooku Prokuratura Generalna Ukrainy.

"Znajdująca się w samochodzie rodzina krzycząc i wymachując białą flagą informowała, że są cywilami. W pojeździe była rodzina z 9-letnią córką i 17-letnim synem, tylko ten ostatni przeżył ostrzał" - dodano.

Wczoraj sześć osób, w tym dwoje dzieci, odniosło obrażenia, gdy żołnierze rosyjscy ostrzelali z broni automatycznej dwa samochody osobowe w obwodzie zaporoskim – poinformowała administracja obwodowa na stronie internetowej

Samochody z cywilnymi pasażerami jechały trasą korytarza humanitarnego. Rosyjscy żołnierze obwinili o ostrzał stronę ukraińską, ale poszkodowani zaprzeczyli ich wersji. Dzieci przewieziono do obwodowego szpitala w Zaporożu, a dorosłych – trzy kobiety i mężczyznę – do szpitala we wsi Pokrowske.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka