źródło: PAP
źródło: PAP

Putin gratuluje Orbanowi i liczy na umacnianie więzi Rosji i Węgier

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Agencja AFP poinformowała, że Władimir Putin pogratulował zwycięstwa w wyborach premierowi Węgier Wiktorowi Orbanowi. Prezydent Rosji wyraził też nadzieję na dalsze rozwijanie więzi między krajami.

Zwycięstwo partii Orbana

— Koalicja rządząca Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) osiągnęła wielkie zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech — oznajmił premier Węgier Viktor Orban podczas przemowy wieńczącej jego wygraną.

— Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Tak wielkie, że widać je nawet z księżyca, a już na pewno z Brukseli — dodał.

Orban stwierdził, że podczas tych wyborów koalicja rządząca musiała zmierzyć się z wieloma przeciwnikami, w tym z "lewicą w kraju, międzynarodową lewicą dookoła, brukselskimi biurokratami, wszystkimi pieniędzmi i organizacjami Gyoergya Sorosa, międzynarodowymi mediami głównego nurtu, i wreszcie z prezydentem Ukrainy. Nigdy dotąd nie mieliśmy tylu przeciwników na raz".

Orban o przyjaźni z innymi krajami

— Nie pozwoliliśmy na powrót haniebnej przeszłości, obroniliśmy niezależność i wolność Węgier, obroniliśmy ich pokój i bezpieczeństwo — oświadczył Orban.

Zaznaczył również, że Węgry mają nie tylko przeciwników, ale też przyjaciół na całym świecie.

— Oni też uczynili wszystko, byśmy zwyciężyli. Z życzliwością myślimy o amerykańskich przyjaciołach, o Polakach, Włochach, Hiszpanach, Serbach, Słowakach i Austriakach, którzy byli z nami i nam pomagali w minionych miesiącach — powiedział.

Putin gratuluje Orbanowi

Agencja AFP poinformowała, że premierowi Węgier wygranych wyborów pogratulował prezydent Rosji Władimir Putin. Poza gratulacjami, rosyjski przywódca dodał, że liczy na dalsze rozwijanie więzi pomiędzy Rosją a Węgrami.

Fidesz ze znaczną przewagą

Po przeliczeniu 99 procent głosów, koalicja Fidesz-KDNP uzyskała 135 mandatów, co daje jej większość konstytucyjną w 199-osobowym parlamencie. Zjednoczona opozycja uzyskała 35 mandatów. Do parlamentu dostała się też prawicowa partia Nasza Ojczyzna, uzyskując 7 mandatów. Jeden mandat przysługuje przedstawicielowi narodowości niemieckiej.


RB


Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj67 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka