Z pozoru zwykły pracownik ambasady. Teraz stanie przed sądem z długą listą zarzutów

By Jean-Pierre Dalbéra from Paris, France - L'Ambassade du Royaume-Uni (Berlin), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6791741
By Jean-Pierre Dalbéra from Paris, France - L'Ambassade du Royaume-Uni (Berlin), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6791741
Przed sądem w Londynie stanie w czwartek Brytyjczyk, który pracował w ambasadzie swojego kraju w Niemczech jako ochroniarz i oskarżony jest o przekazywanie informacji rosyjskim służbom - podała w środę londyńska policja metropolitalna.

57-letni David Ballantyne Smith został zatrzymany w sierpniu 2021 roku w Poczdamie w efekcie wspólnej brytyjsko-niemieckiej operacji, a w środę nastąpiła jego ekstradycja do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania. Pracownik ambasady w Niemczech oskarżony o szpiegostwo

"David Smith został oskarżony o dziewięć przestępstw naruszenia ustawy o tajemnicy służbowej. Jest on oskarżony o siedem przestępstw polegających na zbieraniu informacji z zamiarem przesłania ich władzom rosyjskim, jedno - usiłowania nawiązania łączności i jedno - przekazania informacji osobie, którą uważał za członka władz rosyjskich" - poinformował Nick Price, szef wydziału ds. przestępstw specjalnych i walki z terroryzmem w Prokuraturze Koronnej (CPS).

Zarzuty te dotyczą okresu między październikiem 2020 r. a sierpniem 2021 r.

Jak się uważa, Smith znajdował się od pewnego czasu przed zatrzymaniem pod obserwacją brytyjskiego kontrwywiadu.


Czytaj dalej:

SW

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka