Fot. Twitter/Dmitry Kolezev
Fot. Twitter/Dmitry Kolezev

Putin pożegnał Żyrinowskiego. Internauci zwrócili uwagę na jeden szczegół

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Prezydent Rosji pożegnał w piątek Władimira Żyrinowskiego, koncesjonowanego lidera rosyjskich nacjonalistów. Internauci zwrócili uwagę, że w chwili samotnej zadumy przy trumnie Władimirowi Putinowi nie towarzyszyła nawet straż honorowa.

Putin pożegnał Żyrinowskiego. Straż honorowa musiała odejść

Zbrojna w bagnety na karabinach straż honorowa, którą widać na innych zdjęciach z ceremonii pożegnania Żyrinowskiego, jest nieobecna przy trumnie czołowego rosyjskiego nacjonalisty, gdy podchodzi do niej Władimir Putin.

Polecamy:

Wielka wtopa rosyjskiej propagandy. Zamiast "zbrodni Ukrainy" waleczni żołnierze

Odwet Moskwy. Polscy dyplomaci wydaleni z Rosji

Na filmach, opublikowanych w mediach społecznościowych, widać wyraźnie zmartwionego Putina, rzucającego wokół niepewne spojrzenia.


 

Straż honorową widać za to na zdjęciach, na których widnieje choćby były prezydent i premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew i inni rosyjscy politycy.

Żyrinowski, pogrzeb, Rosja, Moskwa, Putin, Salon24
Moskwa. Pożegnanie Władimira Żyrinowskiego. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK POOL

Kim był Władimir Żyrinowski?

Żyrinowski był znany z prowokacyjnych, antyzachodnich i nacjonalistycznych opinii oraz wystąpień, które przez ponad trzy dekady zapewniały mu popularność w Rosji - wskazuje Reuters.

Wielokrotnie groził użyciem broni jądrowej przeciwko różnym krajom, odebraniem Stanom Zjednoczonym Alaski i rozszerzaniem granic Rosji aż do miejsca, w którym rosyjscy żołnierze mogliby "myć buty w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego". Domagał się odbudowy Imperium Rosyjskiego. Proponował nadanie prezydentowi Władimirowi Putinowi tytułu "najwyższego władcy". Natomiast Polsce, Węgrom i Rumunii proponował, by włączyły się do rozbioru Ukrainy.

Żyrinowski często wypowiadał opinie, które z rożnych powodów nie chciał lub nie mógł prezentować Kreml, w celu przetestowania reakcji opinii publicznej.

Sześć razy startował w wyborach prezydenckich. Nie brał udziału tylko w kampanii wyborczej w 2004 roku; najlepszy wynik uzyskał w 2008 roku, gdy zajął trzecie miejsce, zdobywając ponad 9 proc. głosów. Swego czasu zapowiadał, że ze sceny publicznej zejdzie dopiero po wyborach w 2036 roku, gdy skończy 90 lat.

Partia Żyrinowskiego jest określana jako "opozycja systemowa" wobec przywódcy Putina. Pozornie zapewnia to rywalizację polityczną, jednak w praktyce LDPR wspiera Putina, gdy ma to większe znaczenie, na przykład w sprawie aneksji Krymu w 2014 roku lub obecnego najazdu na Ukrainę.

KW

Czytaj dalej:

Szefowa Komisji Europejskiej z delegacją dotarła do Kijowa. "To znak poparcia dla Ukrainy"

Żakowski tłumaczy się ze swoich słów o "biedocie przeżerającej PKB"

Żyrinowski nie żyje. Putin pojawił się na pogrzebie

Macron o Morawieckim "Jest skrajnie prawicowym antysemitą"

Wielka Brytania nakłada sankcje na córki Putina

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka