Sensacyjna propozycja Medwedczuka. Kum Putina chce uratować obrońców Mariupola

Wiktor Medwedczuk złożył propozycję wymiany.
Wiktor Medwedczuk złożył propozycję wymiany.
Wiktor Medwedczuk, prorosyjski polityk, pojmany kilka dni temu przez ukraińskich żołnierzy, złożył propozycję wymiany jego osoby na obrońców i mieszkańców Mariupola. Miasto wciąż broni się ostatkami sił przed agresorem.

Nagranie pojmanego jeńca opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w niedzielę. Dawny przyjaciel prezydenta Rosji, ojciec chrzestny jego córki, zwraca się bezpośrednio do Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego. 

- Zwracam się do prezydenta FR Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prośbą o wymienienie mnie przez stronę ukraińską na obrońców Mariupola i mieszkańców, którzy znajdują się tam i nie mają możliwości bezpiecznej ewakuacji przez korytarze humanitarne - zaproponował Wiktor Medwedczuk. 


Według niego, w Mariupolu doszło do katastrofy humanitarnej na ogromną skalę. - Najeźdźcy bombardują ludność cywilną, blokują dostawy pomocy humanitarnej do miasta, przymusowo wywożą Ukraińców na terytorium Rosji i celowo niszczą miasto - podkreślił Ukrainiec z pochodzenia. Medwedczuk przypomniał też, że w portowym mieście wciąż przebywa ok. 120 tys. bezbronnych ludzi. 

Od dwóch dni Ukraina nie organizuje korytarzy humanitarnych ze względu na ryzyko bombardowań i ostrzałów ze strony okupanta. W Mariupolu brakuje wszystkiego - wody, żywności, ogrzewania, ludzie koczują w piwnicach. Bazą dla ukraińskich żołnierzy jest zakład huty Azovstal, gdzie obrońcy z pułku Azow walczą z rosyjskim najeźdźcą. 

Strona ukraińska 12 kwietnia powiadomiła, że pojmała Medwedczuka. Prorosyjski polityk zbiegł na Ukrainę dwa dni po rozpoczęciu wojny przez Rosjan. Według oficerów SBU, Medwedczuk próbował w przebraniu przedostać się do bezpiecznego miejsca, z którego zostałby zabrany przez funkcjonariuszy SBU.  

Zobacz: 

Krążownik "Moskwa" chwilę przed zatonięciem. Wstrząsające nagranie

Zginęli na krążowniku Moskwa. Teraz ich bliscy skarżą się na kłamstwa władz

Ostrzał rakietowy Lwowa. Kolejne cele rosyjskiego agresora


GW

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka