Nowe terminy rozliczania PIT-ów. Projekt w trakcie przygotowania

zdjęcie ilustracyjne (źródło: Pixabay)
zdjęcie ilustracyjne (źródło: Pixabay)
We wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu" poinformowano o zmianie obecnie obowiązujacych terminów wyboru rodzaju PIT oraz jego formy rozliczania dla osób fizycznych, prowadzących własną działalność gospodarczą. Nowe rozwiązania zakładają wprowadzenie kolejnej modyfikacji do pakietu, przygotowywanego w ramach Polskiego Ładu.

— Obecnie zeznania są składane w różnych terminach, zależnie od formy opodatkowania. Najwięcej czasu mają na to osoby rozliczające się według skali podatkowej – do 30 kwietnia (w tym roku jest to niedziela, więc do 2 maja). Podatnicy będący na ryczałcie ewidencjonowanym rozliczali się do 28 lutego, a na karcie podatkowej – składali deklarację o wysokości składki zdrowotnej zapłaconej w poprzednim roku do 31 stycznia — czytamy.

Zmiana terminów

"PB" podaje, że "opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą sporządzać i wysyłać roczny PIT-28 lub PIT-28S (przeznaczony dla przedsiębiorców w spadku) do 20 kwietnia. Termin ma obowiązywać już w czasie zeznań składanych za 2022 r."

Gazeta informuje też, że "zmiana formy opodatkowania w 2022 r. ma przysługiwać wyłącznie przedsiębiorcom opłacającym PIT według jednolitej stawki 19 proc. oraz w formie ryczałtu ewidencjonowanego". 

— Poza tym będą oni mogli przejść wyłącznie na zasady ogólne — zaznacza "Puls Biznesu".

Nowe terminy składania oświadczeń o rezygnacji z opodatkowania

— Z projektu wynika też, że podatnicy podlegający ryczałtowi ewidencjonowanemu przed 1 lipca 2022 r. będą mogli do 22 sierpnia 2022 złożyć oświadczenie o rezygnacji z tego opodatkowania od lipca do końca roku — podaje "PB".

— W takim przypadku po zakończeniu roku rozliczą swoje przychody dwukrotnie - w PIT-28 wykażą przychody osiągnięte do 30 czerwca, a w PIT-36 dochody uzyskane od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. — czytamy.


RB


Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka