We wtorek kolejna narada Bidena z przywódcami NATO na temat sytuacji w Ukrainie

źródło: Flickr / Just Click's With A Camera
źródło: Flickr / Just Click's With A Camera
— Po południu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden będzie rozmawiał na temat sytuacji na Ukrainie z przywódcami NATO i UE, m. in. z prezydentem Andrzejem Dudą — przekazał we wtorek szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Szef BPM zapytany został na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia o ewentualne inicjatywy zgłoszone przez prezydenta Dudę w trakcie rozmowy z przywódcami krajów NATO oraz Unii Europejskiej. Kumoch odparł jednak, że nie może ich ujawniać.

Zdradził, że podczas narad o takim charakterze, pierwszy głos zabiera prezydent USA, a po nim przedstawiciele innych państw i organizacji.

Polska nadal będzie pomagać

Kumoch oznajmił, że Polska opowiada się za pomocą materialną Ukrainy.

— Ukraina toczy poważna bitwę i tej bitwy nie może przegrać. Jesteśmy tego bardzo świadomi i wspieramy obronę Ukrainy — oznajmił.

Jego zdaniem, wśród przywódców zachodnich państw panuje "pełna świadomość tego, że Ukraina tej wojny przegrać nie może".

— Nie istnieje coś takiego, jak kompromis z Putinem, rysowanie granic na mapie danego państwa. To by rozpaliło całą Europę. Ukraina musi tę wojnę wygrać i Zachód musi w tym pomóc. Jeżeli tego nie zrobi, to będą kolejne ofiary rosyjskiej agresji — stwierdził Kumoch.

Coraz większe znaczenie współpracy z Brytyjczykami

Szef Biura Polityki Międzynarodowej stwierdził, że mocno wzrosła na znaczeniu "nasza współpraca, również wojskowa, z Wielką Brytanią, która okazała się znakomitym sojusznikiem".

Polacy popierają ekspansję NATO

Kumoch wypowiedział się także na temat powiększenia NATO i wstąpienie w szeregi Sojuszu Szwecji i Finlandii.

— Polska popiera rozszerzenie NATO. Wejście Finlandii i Szwecji do Sojuszu zwiększyłoby bezpieczeństwo naszych partnerów z krajów bałtyckich. Ale NATO powinno być otwarte także na członkostwo innych krajów, na przykład Gruzji — podkreślił Kumoch.

Dodał, że potrzebna byłaby wizyta przywódców Niemiec i Francji na Ukrainie. Oznajmił też, że "Polska byłaby gotowa wesprzeć logistycznie taką wizytę".


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka