Beata Daszyńska-Muzyczka zostanie nowym ministrem finansów?

fot. media.bgk.pl
fot. media.bgk.pl
Beata Daszyńska-Muzyczka jest najpoważniejszym kandydatem na stanowisko ministra finansów - informuje Radio Zet. To obecna prezes państwowego banku BGK. Wcześniej przez wiele lat pracowała z premierem Mateuszem Morawieckim w banku BZ WBK.

Resort finansów nie ma swojego szefa

Od czasu dymisji Tadeusza Kościńskiego resortem finansów kieruje premier Mateusz Morawiecki. Prezes ZUS, Gertruda Uścińska, którą wskazywano jako najpoważniejszą kandydatkę do objęcia teki, według nieoficjalnych informacji, nie zgodziła się zostać ministrem finansów.

Polecamy wywiad z Beatą Daszyńską-Muzyczką: "Trójmorze wyprzedza swoim rozmachem to, co robi grupa Wyszehradzka"

Beata Daszyńska-Muzyczka - 25 lat pracy w bankowości

Radio Zet poinformowało, że finansami mogłaby pokierować Beata Daszyńska-Muzyczka. Jest związana z sektorem bankowym od ponad 25 lat, kształciła się w zarządzaniu finansami także poza granicami kraju. W latach 1994–2016 pracowała w Banku Zachodnim WBK (obecnie Santander Bank Polska), w którym zarządzała wieloma obszarami. Jej szefem przez wiele lat był obecny premier Mateusz Morawiecki.

Od 2016 roku jest prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie przygotowała i zrealizowała 4-letnią strategię banku. 

Fundusz Trójmorza to jej pomysł

Prezes Daszyńska-Muzyczka jest także pomysłodawczynią i inicjatorką powołania najważniejszego przedsięwzięcia finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej – Funduszu Trójmorza i od 2019 r. pełni w nim funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. Celem Funduszu jest rozwój infrastruktury w państwach regionu Trójmorza poprzez finansowanie projektów transportowych, energetycznych i cyfrowych, co będzie wspierać integrację i spójność gospodarczą całej UE.

Inne funkcje szefowej BGK

Beata Daszyńska–Muzyczka jest członkinią Kolegium Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Polityki Międzynarodowej, która wchodzi w skład Biura Polityki Międzynarodowej KPRP. Jest także członkinią kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP i przewodniczącą rady programowej Federacji Przedsiębiorców Polskich. Zasiada w kapitule rady Nagrody Gospodarczej Forum Wizja Rozwoju, w radzie programowej Kongresu ICAN Management Review, a także Radzie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Top Menedżer i Osobowość Gospodarcza

Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Prometejską im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tytułem Bankowego Menedżera Roku 2018 przez Gazetę Bankową, znalazła się także w Top 10 Polskich Menedżerek magazynu Forbes. Uznana przez Federację Przedsiębiorców Polskich za Osobowość Gospodarczą Roku 2021. W tym samym roku odznaczona przez Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid Orderem Krzyża Terra Mariana za wkład w pogłębianie przyjaznych relacji z Estonią poprzez zaangażowanie w budowę Inicjatywy Trójmorza.

Prywatnie Daszyńska-Muzyczka jest miłośniczką lotnictwa, z dyplomem mechanika osprzętu lotniczego, w trakcie uzyskiwania licencji pilota.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj91 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka