źródło: Wikipedia
źródło: Wikipedia

Warszawa uczci pamięć o bohaterach powstania w getcie. Zawyją syreny

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Mimo apelu organizatorów o zaniechanie alarmu, we wtorek o godzinie 12:00 włączone zostaną syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania, w celu uczczenia pamięci bohaterów powstania w getcie warszawskim. W tym roku przypada jego 79. rocznica.

Organizatorzy nie chcieli, wojewoda swoje

— Wzorem roku ubiegłego, w rocznicę powstania w getcie warszawskim, zostaną włączone syreny alarmowe na terenie Warszawy – w ten sposób chcemy upamiętnić bohaterów i zwrócić uwagę mieszkańców na to wydarzenie — przekazał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Stołeczny ratusz informował, że organizatorzy obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim zrezygnowali w tym roku z uruchomienia syren z powodu 300-tysięcznej grupy uchodźców z Ukrainy w Warszawie, z których połowa to dzieci.


Do inicjatywy wojewody odniosło się Muzeum Polin, organizator akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.


Minutowy sygnał w Warszawie

Poinformowano, że sygnał uruchomiony będzie na terenie Warszawy i potrwa 1 minutę. Dodano, że będzie to sygnał ciągły. W komunikacie podkreślono, że jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Osoby posiadające ukraińskie karty SIM, zalogowane do polskich sieci, otrzymają alert z informacją o uruchomieniu syren.

Ostatnio syreny alarmowe uruchomiono 10 kwietnia o godz. 8.41, by uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Inicjatywa ta wywołała wiele protestów z uwagi na przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy. Niektórzy włodarze miast zrezygnowali z uruchamiania miejskich systemów alarmowych, włączono jedynie te, będące pod zarządem wojewodów.


Uczczenie powstania w getcie

Powstania w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór ponad 2 tys. żołnierzy z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. Powstańcy walczyli do 16 maja 1943 r. 


RB


Zobacz: 

Krążownik "Moskwa" chwilę przed zatonięciem. Wstrząsające nagranie

Zginęli na krążowniku Moskwa. Teraz ich bliscy skarżą się na kłamstwa władz

Ostrzał rakietowy Lwowa. Kolejne cele rosyjskiego agresora

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura