Twitter: NEXTA, Alexander Khrebet
Twitter: NEXTA, Alexander Khrebet

Oto pierwszy Rosjanin, który odpowie przed sądem za zbrodnie wojenne w Ukrainie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
Aleksander Krasnojarcew, pilot bombowca Su-34, będzie sądzony przez ukraiński sąd. Będzie to pierwsza taka sprawa po wybuchu wojny na Ukrainie. Rosjaninowi za mordowanie ludności cywilnej oraz za łamanie zasad wojny grozi dożywocie.

Białoruski portal NEXTA przekazał, że Biuro Prokurator Generalnej Ukrainy postanowiło postawić przed sądem Aleksandra Krasnojarcewa. Rosjanin katapultował się z zestrzelonego bombowca Su-34 5 marca, po czym został schwytany przez ukraińskich żołnierzy.

Portal Militarnyi publikuje natomiast na swojej stronie akt oskarżenia przeciwko pilotowi bombowca Su-34. Według komunikatu Biura Prokurator Generalnej wynika, że Krasnojarcew miał dopuszczać się bombardowania obiektów cywilnych. Rosjaninowi za zbrodnie na cywilach i naruszenie praw wojennych grozi dożywocie. 

Morderstwo rolnika

Aleksander Krasnojarcew oprócz w.w. zarzutów odpowie również za morderstwo. Dopuścił się go na ukraińskim rolniku. W nagraniu opublikowanym przez ukraińskie wojsko zbrodniarz rosyjski przyznaje się do zabicia mężczyzny, który przyłapał go w swojej stodole i ruszył na niego z widłami.

Eksperci uważają, że ten proces ma pokazać rosyjskim najeźdźcom, że za zbrodnie wyrządzone na Ukrainie będą otrzymywać odpowiednie kary. Dotychczas obie strony wymieniały się jeńcami wojennymi. 

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj51 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka