Elon Musk praktycznie już kupił Twittera

Daniel Oberhaus CC BY 2.0 flickr.com
Daniel Oberhaus CC BY 2.0 flickr.com
Rada nadzorcza Twittera zaakceptowała ofertę miliardera Elona Muska, który chce kupić tę firmę z branży mediów społecznościowych. Wartość transakcji gotówkowej po 54,20 dolarów za akcję wynosi około 44 mld dolarów. Po sfinalizowaniu transakcji Twitter stanie się spółką prywatną.

Miliarder jakiś czas temu kupił 9,2 proc. akcji Twittera (wartych blisko 3 mld dol.), co czyniło go największym udziałowcem. Swoją decyzję tłumaczył wtedy "chęcią ochrony wolności słowa i demokracji” oraz odblokowania wielkiego potencjału platformy.

Długie negocjacje 

14 kwietnia  Musk złożył ofertę kupna Twittera o wartości ok. 43 miliardów dolarów. Obecny zarząd Twittera i Elon Musk prowadzili bardzo długie rozmowy negocjacyjne. Według informacji medialnych firma była pod silną presją akcjonariuszy, aby sprzedać ją miliarderowi.

Niektórzy akcjonariusze chcieli zobaczyć, czy cena Muska wzrośnie, ale w końcu zaakceptowali jego pierwotną propozycję. Zwłaszcza teraz, gdy ma już zabezpieczoną całą kwotę. Elon Musk zebrał pieniądze w zeszłym tygodniu z pomocą kilku zewnętrznych partnerów.

Komentarz władz Twittera

Bret Taylor, Niezależny Przewodniczący Rady Dyrektorów Twittera, powiedział: "Rada Dyrektorów Twittera przeprowadziła przemyślany i kompleksowy proces oceny propozycji Elona, koncentrując się na wartości, pewności i finansowaniu. Proponowana transakcja przyniesie znaczną premię pieniężną i uważamy, że jest to najlepsza droga dla akcjonariuszy Twittera."

Parag Agrawal, dyrektor generalny Twittera, powiedział: "Twitter ma cel i znaczenie, które ma wpływ na cały świat. Jestem głęboko dumny z naszych zespołów i zainspirowany pracą, która nigdy wcześniej nie była tak ważna."

Nowy Twitter

Musk, jak wspominał, będzie chciał "chronić wolności słowa" na Twitterze. Dodatkowymi rzeczami, które mogą się zmienić będzie możliwość pisania dłuższych tweetów,  edytowaniu ich, całkowite odejście od reklam oraz pozbycie się spamujących botów - szef Tesli uważa je za szkodniki. 

Miliarder mówił również o uczynieniu algorytmu Twittera otwartym kodem źródłowym. Mianowicie chodzi o to, że użytkownicy będą mogli widzieć, dlaczego coś ma taki trend i dlaczego dokładnie widzimy niektóre tweety na naszej osi czasu w porównaniu z innymi. 

Przejęcie do końca 2022 roku

Oczekuje się, że transakcja, która została jednogłośnie zatwierdzona przez Zarząd Twittera, zostanie zamknięta w 2022 r., pod warunkiem uzyskania zgody akcjonariuszy Twittera, otrzymania stosownych zgód od organów regulacyjnych oraz spełnienia innych zwyczajowych warunków zamknięcia transakcji.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie