We wtorek spotkanie Morawieckiego z Scholzem w Berlinie

źródło: PAP
źródło: PAP
We wtorek premier Mateusz Morawiecki spotka się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Głównymi tematami rozmowy ma być rosyjska agresja na terenie Ukrainy, a także kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

Morawiecki z wizytą w Berlinie

— Dziś przede wszystkim koncentrujemy się na tym, w jaki sposób możemy pomóc walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności, bo pamiętajmy, że oni tam na swoich szańcach, na swoich barykadach, na swoich fortyfikacjach, a widziałem takie w Kijowie, walczą także o naszą wolność, o nasze bezpieczeństwo i walczą o pokój w Europie. To dlatego także jutro udaję się na wizytę do Niemiec i tam będę również rozmawiał o zredefiniowaniu wielu polityk po to, abyśmy wspólnie, razem mogli szybko odbudować Ukrainę — oznajmił Morawiecki w poniedziałek podczas otwarcia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Agresja na Ukrainie i bezpieczeństwo energetyczne w UE

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że we wtorek dojdzie do roboczego spotkania szefów rządów Polski i Niemiec. 

— Omówią kwestie związane z rosyjską agresją skierowaną w Ukrainę, w tym odpowiedź państw europejskich. W agendzie rozmów znajdą się także kwestie z zakresu bezpieczeństwa energetycznego w kontekście dynamicznego wzrostu cen energii w Unii Europejskiej — przekazał Müller.

Polska od początku ubiega się o twarde sankcje dla Rosji

Rzecznik rządu zaznaczył, że Polska od samego początku trwania wojny w Ukrainie konsekwentnie walczy o wystosowanie twardych sankcji wobec Rosji.

— Opowiadamy się za daleko idącymi ograniczeniami, w tym za rezygnacją przez Unię Europejską z importu rosyjskich surowców. Szef polskiego rządu regularnie spotyka się z politykami z całego świata, aby przedstawić kluczowe zagadnienia związane z atakiem Federacji Rosyjskiej na teren Ukrainy — mówił.

Zagrożone bezpieczeństwo Europy

Müller podkreślił, że wojna w Ukrainie zmieniła sytuację geopolityczną w Europie, a także nasze bezpieczeństwo.

— Przed takim scenariuszem Polska ostrzegała od wielu miesięcy. Prezydent Władimir Putin chce odbudować Imperium Rosyjskie. To powinno być powodem do niepokoju dla naszego regionu — ocenił rzecznik rządu.

Specjalna akcja billboardowa

Müller przypomniał, że w weekend premier Morawiecki zainicjował akcję pod hasłem "Stop Russia now", która ma budzić sumienia ws. wojny na Ukrainie.

— Tragedia narodu ukraińskiego, zmagającego się z brutalną agresją Rosji, nie może być zapomniana. Dlatego polski rząd rozpoczął specjalną akcję billboardową oraz w mediach społecznościowych, aby przypominać krajom Europy Zachodniej o okrucieństwie wojny. Specjalne billboardy pojawią się w wielu europejskich miastach m.in. w Berlinie, Paryżu czy Rzymie. Kampania ma na celu zatrzymanie działań Rosji poprzez wprowadzenie szybkich i mocnych sankcji — powiedział rzecznik rządu.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka