Po zwycięstwie Macrona we Francji. Znamy polityczne oczekiwania polskich władz

źródło: PAP
źródło: PAP
— Będziemy nakłaniać Francję, aby przestała zachowywać się jak dziecko i zaczęła nakładać poważne sankcje na Rosję — oznajmił w poniedziałek na antenie Polskiego Radia 1 Grzegorz Puda. Na temat wyniku wyborów we Francji wypowiedział się też rzecznik rządu Piotr Müller, który wyraził nadzieję na działania Macrona, które byłyby dobre dla Europy.

Puda o dotychczasowej polityce Francji wobec Rosji

— Wszystko co działo się dotychczas było rozumiane przez Europę jako działania za kurtyną, za zasłoną dymną". Według niego "najważniejsze to pokazywać teraz, że jesteśmy jednym silnym organizmem w ramach UE". "Polska jest teraz na pierwszej linii krajów, które przeciwstawiają się temu co się dzieje podczas agresji na Ukrainę — powiedział minister funduszy i polityki regionalnej.

Minister ocenił, że indywidualne rozmowy między Macronem a Putinem "z pewnością tej sytuacji nie służą".

— Liczymy trochę na to, że Francja otrzeźwieje. Ta polityka proputinowska, prokremlowska doprowadziła do sytuacji, w której Francja jest jednym z tych krajów, które - można powiedzieć, że odpowiadają za to co się dzieje na Ukrainie — oznajmił — Będziemy nakłaniać Francję, aby przestała zachowywać się jak dziecko i zaczęła nakładać poważne sankcje — dodał.

Puda gratuluje Macronowi

Minister pogratulował Emmanuelowi Macronowi wygranej w wyborach prezydenckich.

— Oczywiście szanujemy tę decyzję. Warto pogratulować panu prezydentowi i takie gratulacje złożył prezydent Andrzej Duda i również premier Mateusz Morawiecki — powiedział.

Minister wypowiedział się także o współpracy Polski i Francji w zakresie energetyki jądrowej. 

— Oczywiście jest to obszar rozmów. Z pewnością jest to jeden z tematów, które muszą być poruszane w polityce międzynarodowej między Polską a Francją — zaznaczył.

Rzecznik rządu ma nadzieję na sankcję ze strony Francji

Müller podczas programu Tłit Wirtualnej Polski został zapytany, czy jest on zadowolony z wyników wyborów we Francji. Rzecznik rządu odpowiedział, że wyniki są takie, jak zadecydował naród francuski.

— Trudno się nam odnosić do tych wyników. Mam tylko nadzieję, że Emmanuel Macron po tych wyborach faktycznie podejmie dalsze działania dotyczące kwestii sankcyjnych wobec Rosji. Kampania wyborcza zakończona więc myślę, że warto przejść do działań, które będą dobre dla Europy — mówił Müller.

Müller o współpracy Macrona i Morawieckiego

Rzecznik rządu odniósł się do przyszłej współpracy pomiędzy Macronem a premierem Morawieckim. Zaznaczył, że znają się oni ponad cztery lata i współpracują ze sobą na polu Rady Europejskiej.

— Wiem, że te ostatnie tygodnie nie są najłatwiejsze w ogóle dla Europy, bo napięcia dotyczące sankcji - bo przecież o sankcje się rozbiło w gruncie rzeczy i rozmowy z Władimirem Putinem - to są tematy, które budzą emocję, ale myślę, że to nie zaszkodzi naszym relacjom — stwierdził Müller.

Według wstępnych oficjalnych danych, ubiegający się o reelekcję Emmanuel Macron wygrał wybory, uzyskując 58,55 procent głosów. Jego prawicowa kontrkandydatka Marine Le Pen otrzymała 41,45 procent głosów.RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka