Praca Ukraińców przyniesie wiele dobrego polskiej gospodarce. Morawiecki tłumaczy

Zdaniem premiera praca Ukraińców zamieszkujących w Polsce może być wielką wartością dodaną w naszej gospodarce Fot. KPRM
Zdaniem premiera praca Ukraińców zamieszkujących w Polsce może być wielką wartością dodaną w naszej gospodarce Fot. KPRM
Praca Ukraińców może być wielką wartością dodaną w gospodarce; nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w zakresie edukacji, czy służby zdrowia, czy rynku pracy, niż Polacy - mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Gazeta Polska".

Całość wywiadu ukaże się w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska", który pojawi się w sprzedaży w środę. Fragmenty rozmowy z szefem rządu zostały opublikowane we wtorek.

Morawiecki: Ukraińcy pracują także dla Polski, pamiętajmy o tym

Szef rząd wyliczył, że mamy w tej chwili w Polsce nawet ponad 2.5 miliona uchodźców, w 90 proc. to kobiety i dzieci, część z nich to osoby starsze. Razem z Ukraińcami, którzy wcześniej pracowali u nas, to ponad 3,5 miliona.

W tym kontekście premier ostrzegł przed fake newsami, dotyczącymi uchodźców, rozpowszechnianymi przez rosyjską piątą kolumnę. "Warto mieć na uwadze, że ci Ukraińcy także pracują dla Polski. Bo przecież są u nas ugrupowania, także po stronie prawicowej, które starają się zniechęcić Polaków do tego patriotycznego, obywatelskiego wysiłku, z którym mamy do czynienia" - powiedział.

Wskazał, że są "to ludzie, którzy prowadzą często wojnę informacyjną, produkują fake newsy, tak jakby działali na zlecenie Putina". "Np. nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w zakresie edukacji, czy służby zdrowia, czy rynku pracy, niż Polacy" - podkreślił szef rządu.

Polecamy:

Helmut Kohl, Polska, Rosja i Ukraina. Szokujące informacje o byłym kanclerzu Niemiec

Puchar Polski. Kibice zaatakowali policjantów. Zatrzymano kilkanaście osób

Morawiecki: praca Ukraińców może być wartością dodaną w naszej gospodarce

Zauważył również, że polska gospodarka potrzebuje w tej chwili rąk do pracy. "Chciałbym zwrócić uwagę, że dziś mamy najniższy poziom bezrobocia w historii III RP" - powiedział premier.

"Gdy spotykam się z przedsiębiorcami, to pierwsze zdanie w tych rozmowach brzmi: potrzebujemy rąk i głów do pracy. Dlatego praca Ukraińców zamieszkujących w Polsce może być wielką wartością dodaną w naszej gospodarce" - podkreślił Morawiecki.

"Dzisiaj na polskich budowach, ze względu na to, że wielu ukraińskich mężczyzn wyjechało na wojnę, spełniając swój wielki, patriotyczny obowiązek wobec suwerennej Ukrainy, zaczyna brakować pracowników" - zauważył szef rządu.

"Ale najważniejsze: pamiętajmy, że obrona Ukrainy, to także obrona Polski" - przekonywał. "Na tamtych szańcach, Ukraińcy walczą za nas. Jesteśmy im winni wdzięczność. Dlatego cieszę się, że niemal wszyscy Polacy przyjęli potrzebujących wsparcia uchodźców wojennych z otwartymi sercami zgodnie z zasadą: gość w dom, Bóg w dom" – powiedział premier. 

SW

Obejrzyj. Gmyz: byłem w Niemczech prawie persona non grata, teraz to się zmienia


Czytaj dalej:

Nie żyje kolejny wpływowy menedżer Gazpromu. Alpinista spadł ze szlaku turystycznego

Finlandia. Wysoki rangą urzędnik się wygadał, państwo planuje olbrzymią inwestycję obronną

Rosjanie indoktrynują nawet dzieci. W sklepach zabawki wojenne z literą "Z"

Przyjechał na policję złożyć zawiadomienie. Tyle że był kompletnie pijany

Paragony grozy na majówkę. Czy rzeczywiście jest aż tak drogo? Zobaczcie sami


Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo