Rosja reaguje na oblanie farbą swojego ambasadora. MSZ ujawnia

Oblanie farbą rosyjskiego dyplomaty Siergieja Andriejewa. Są reperkusje
Oblanie farbą rosyjskiego dyplomaty Siergieja Andriejewa. Są reperkusje
Rosyjskie MSZ wezwało na "dywanik" polskiego ambasadora - poinformował w środę minister Zbigniew Rau. To odpowiedź Moskwy na oblanie farbą Siergieja Andriejewa, gdy próbował 9 maja złożyć kwiaty przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.

- W kwestii naszych relacji z Federacją Rosyjską, wiemy, że ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ i nie będę uprzedzał tutaj faktów. W stosunkach międzynarodowych zawsze obowiązuje zasada wzajemności - powiedział mediom szef polskiego MSZ, który uczestniczy w 33. sesji Konferencji Regionalnej FAO 2022 dla Europy i Azji Środkowej, odbywającej się w Łodzi. 

Czytaj: B. ambasador w Moskwie o akcji z Andriejewem. Rosja osiągnęła korzyści, nie musi nic robić

Rau skrytykował incydent w Warszawie i wyraził ubolewanie z powodu wylania farby na Andriejewa. Rosyjski dyplomata został zaatakowany przez ukraińską dziennikarkę i aktywistkę - Irynę Zemlyanę - współpracującą z Fundacją Otwarty Dialog. Na miejscu zdarzenia obecni byli też działacze KOD. Andriejew oblany czerwoną farbą zakwestionował ludobójstwo w Buczy, mówiąc, że to taka sama inscenizacja, jak farba, symbolizująca krew. 

- Strona polska stara się przekonać stronę rosyjską do bezzasadności manifestacji, którą ambasada chciała zorganizować. Takie stanowisko też powtórzyliśmy w korespondencji z władzami Warszawy w obawie możliwości incydentu, który w naturalny sposób był konsekwencją wrażliwości społecznej zarówno Polaków, jaki i uchodźców z Ukrainy - dodał Rau. 

Minister spraw zagranicznych przypomniał, że jego resort odradzał ambasadorowi Rosji udziału w uroczystościach w stolicy. - To jednak, co się stało, w żaden sposób nie zmienia naszego stanowiska, zgodnie z którym przedstawicielom dyplomacji obcego państwa należy się ochrona. Niezależnie jak bardzo odczuwamy potrzebę niezgadzania się z polityką rządu, który dyplomata reprezentuje - ocenił Rau. 

Zobacz: 

Ukraiński zespół faworytem tegorocznej Eurowizji. Nagrali piosenkę wspólnie z Polakiem

Dziennikarka Al-Jazeery zabita w izraelskim nalocie. Światowe reperkusje

Białorusini nadal pomagają nielegalnym imigrantom. Próby forsowania granicy


GW


Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka