Potężne rosyjskie straty na Ukrainie. Obrońcy decydują się na kontrataki

Obwód charkowski w czasie inwazji. Fot. PAP/EPA
Obwód charkowski w czasie inwazji. Fot. PAP/EPA
Aż 26,6 tys. rosyjskich okupantów zostało zabitych lub wziętych w niewolę przez ukraińskie wojsko - wynika z danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Wysokie morale obrońców kraju pozwoliło na dokonanie ponad 100 uderzeń na pozycje agresora.

Siły ukraińskie przeprowadziły w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 100 kontrataków na pozycje wojsk rosyjskich na południu Ukrainy; Rosjanie stracili w wyniku uderzeń m.in. 57 żołnierzy i 6 pojazdów opancerzonych - podaje agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Co istotne, Rosjan kontratakują również żołnierze pułku Azow w Mariupolu. 

Nie przegap: 

Wielki skalp Ukraińców. Płonie kolejny po "Moskwie" ważny rosyjski okręt

Sejm zdecydował o losie Glapińskiego w NBP

Barbara Kurdej-Szatan wydała oświadczenie po ogłoszeniu zarzutów

Kontrataki nawet w Mariupolu

- Obrońcy Mariupola szturmują pozycje wroga, dokonując niemożliwego, mimo ciągłego używania przez wroga samolotów, marynarki wojennej i artylerii, czołgów i innej broni. Walka naszych żołnierzy o Ukrainę i o  ratowanie życia personelu trwa mimo wszystko - czytamy. 

 

Dziennikarz "The Kiev Independent" Illia Ponomarenko zamieścił film z Azowstalu, który nazwał "historycznym". Widać na nim Azow, walczący z rosyjskimi siłami. 


Nieoficjalnie wiadomo, że Rosjanie planują włączenie okupowanego obwodu chersońskiego do Rosji. Dowództwo Południe podkreśliło jednak, że na ulicach Chersonia pojawiają się ukraińskie flagi, co dowodzi, że ludność nie akceptuje władzy narzucanej przez okupantów. 

W obwodzie mikołajowskim, również na południu Ukrainy, wojska rosyjskie nadal ostrzeliwały instalacje przemysłowe oraz infrastrukturę miejską i podmiejską. Chcą w ten sposób zastraszyć mieszkańców, by zaakceptowali "ruski mir". 

Potężne straty Rosjan

Wielka ofensywa rosyjska na Donbas wciąż się nie rozpoczęła. Jednym z powodów mogą być straty na froncie - okupant stracił już 26,6 tys. żołnierzy. Jak wylicza ukraińskie wojsko, zamieniono w pył 1195 czołgów, 2873 bojowe pojazdy opancerzone, 534 systemy artyleryjskie, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 87 systemów obrony przeciwlotniczej, 199 samolotów, 161 śmigłowców, 2019 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 398 bezzałogowców i 94 pociski manewrujące. 

GW

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka