Premier Francji podał się do dymisji, jest już następca. Pierwsza taka nominacja od 30 lat

Elisabeth Borne to pierwsza premier-kobieta od 30 lat. fot. Elisabeth Borne to pierwsza kobieta-premier od 30 lat
Elisabeth Borne to pierwsza premier-kobieta od 30 lat. fot. Elisabeth Borne to pierwsza kobieta-premier od 30 lat
Prezydent Emmanuel Macron mianował w poniedziałek minister pracy Elisabeth Borne na premier Francji – podał Pałac Elizejski w komunikacie prasowym. To pierwsza kobieta na stanowisku premiera Francji od 30 lat.

Elisabeth Borne nową premier Francji

61-letnia Borne jest inżynierem i urzędnikiem państwowym. Pełniła funkcję minister pracy, a wcześniej minister transportu i transformacji ekologicznej w rządzie Jeana Castexa, który podał się w poniedziałek po południu do dymisji w związku z reelekcją Macrona na drugą kadencję 24 maja.

Borne jest również byłą szefową narodowego przewoźnika kolejowego RATP oraz prefektem regionu administracyjnego Poitou-Charentes. Dołączyła do zespołu Macrona w kampanii wyborczej w 2017 r.

„Ona ucieleśnia większość najważniejszych przemian pięcioletniej kadencji bardziej niż ktokolwiek inny” — zauważa bliski współpracownik prezydenta Macrona w Pałacu Elizejskim.

Elisabeth Borne to pierwsza premierka od 30 lat

Pracowita, ale dyskretna, polityk bliska lewicy, ale zdolna do przyjęcia reform bliskich prawicy, jest wysokim urzędnikiem państwowym bez politycznych korzeni – skomentował wybór Borne dziennik „Le Figaro”.

Poprzednią premier Francji była Edith Cresson w latach 1991 -1992.

Czytaj: 

SW

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka