Pakiet pomocowy dla kredytobiorców. Fot. Pixabay
Pakiet pomocowy dla kredytobiorców. Fot. Pixabay

Rząd rusza z pomocą dla uwiązanych kredytami. Co się zmieni?

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Komitet Stały Rady Ministrów dał zielone światło na zmiany w ustawie o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W założeniu projekt ma pomóc w dobie rosnących rat kredytowych.

Rząd zajmie się nowymi przepisami już we wtorek. W projekcie ustawy znalazły się rozwiązania, które zmieniają m.in. definicję kredytu mieszkaniowego, dodając przesłankę zaspokajania potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy. Ma to wykluczyć możliwość uzyskania wsparcia w przypadku posiadania innego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, lub innego roszczenia o przeniesienie na kredytobiorcę prawa własności do określonej kategorii lokali.

Projekt zmienia też elementy ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami w zakresie czynności związanych z procesem restrukturyzacji kredytu. 

Zobacz: Andrzej Duda kończy 50 lat. Jakie życzenia mają dla niego politycy?

Wakacje kredytowe

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych dotyczą umów zawartych przed 1 lipca br., jeżeli okres kredytowania przypada po upływie sześciu miesięcy licząc od tej daty, pod warunkiem, że nie są to kredyty walutowe. Proponuje się zawieszenie spłaty zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. 

Nie przegap: Łukaszenka zdecydował. Będzie więcej rakiet i wojska niedaleko granicy z Polską

Maksymalny termin zawieszenia wynosi dwa miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r., oraz jednego miesiąca w każdym kwartale 2023 r. Zgodnie z zapisami ustawy, za okres wakacji kredytowych nie będą naliczane odsetki, co oznacza, że związane z wakacjami przedłużenie okresu spłacania kredytu nie będzie wiązało się z żadnymi kosztami.

W ramach pomocy dla kredytobiorców z przejściowymi problemami przewiduje się możliwość szerszego skorzystania z rozwiązań Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, m.in. usprawnienia w przekazywaniu wniosków o wsparcie. 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Zmiany dotyczą także wyliczania składek na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, które będą proporcjonalnie do wartości bilansowej brutto posiadanego przez banki portfela kredytów mieszkaniowych. W uzasadnieniu wskazuje się, że obecnie stan Funduszu wynosi ponad 600 mln zł, a wniesienie dodatkowej wpłaty przez kredytodawców spowoduje że wartość środków na koniec 2022 r. przekroczy 2 mld zł.

Jednocześnie przewidziano zwolnienie z obowiązku wpłaty składek dla kredytodawców, którzy nie spełniają określonych wymogów w zakresie funduszy własnych - w przypadku banków - albo współczynnika wypłacalności w przypadku spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. 

WIBOR 

Zakłada się też wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u. Jeżeli zamiennik WIBOR nie zostanie wyznaczony, zamiennikiem będzie stawka procentowa obliczona w wyniku procesu ustalenia Stawki Referencyjnej Polonia organizowanego przez NBP.  

Zobacz: Zawrócony samolot LOT-u, wszczęto alarm. Oto szczegóły

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka