Esbecy ukrywali tajne dokumenty służb. Jest akt oskarżenia

Byli funkcjonariusze SB i Milicji Obywatelskiej oskarżeni o ukrywanie tajnych dokumentów. Grozi im do 8 lat więzienia (fot. PAP wideo)
Byli funkcjonariusze SB i Milicji Obywatelskiej oskarżeni o ukrywanie tajnych dokumentów. Grozi im do 8 lat więzienia (fot. PAP wideo)
Dwóch byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej zostało oskarżonych przez katowicki IPN o ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL. Chodzi m. in. o tajne dane o pacyfikacji kopalni Wujek, a także dokumentację dotyczącą wymiany aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa osób.

Podczas przeszukań w domach i pomieszczeniach gospodarczych byłych funkcjonariuszy i ich bliskich znaleziono m.in. ponad 100 tajnych dokumentów z lat 1970-1990. Powinny one być przekazane do IPN. Akt oskarżenia w tej sprawie prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego w Będzinie.

Byli funkcjonariusze z zarzutami

We wtorek katowicki IPN poinformował, że jednym z oskarżonych jest Witold Z. Jest on byłym funkcjonariuszem Departamentu I MSW PRL. Zajmował on też kierownicze stanowisko służbowe w strukturach Urzędu Ochrony Państwa. Drugim oskarżonym jest Kazimierz Z. – były funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, który również zajmował kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych w województwie katowickim.

Ukrywali dokumenty

— Oskarżonym zarzucono ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL, które podlegały przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, tj. popełnienie czynu z art. 54 ust. 1 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu — informuje IPN w komunikacie autorstwa naczelnika pionu śledczego w katowickim IPN prokuratora Michała Skwary.

Masowe przeszukania

Dokumenty znaleziono podczas przeprowadzanych na szeroką skalę przeszukań mieszkań i pomieszczeń gospodarczych, które zajmowane są przez byłych funkcjonariuszy oraz ich rodziny. Działania te prowadzony były przez prokuratora IPN oraz funkcjonariuszy katowickiej delegatury ABW. 

W sumie zabezpieczono ponad 100 dokumentów z lat 1970-1990, wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL. Oznaczone one były klauzulami "tajne", "ściśle tajne" oraz "tajne specjalnego znaczenia". Mają one związek z prowadzoną przez Departament I MSW działalnością agenturalną poza granicami Polski i z działaniami SB podejmowanymi w okresie stanu wojennego w Polsce.

Ważne dokumenty ukryte przez byłych funkcjonariuszy

IPN podaje, że wśród znalezionych dokumentów były m. in. legitymacje służbowe i przepustki wydane przez SB, dokumenty dotyczące zadań realizowanych przez agentów Służby Bezpieczeństwa, życiorys opracowany dla agenta wywiadu działającego "pod przykryciem", a także materiały zgromadzone w celu ulokowania agenta wywiadu poza granicami Polski.

Wśród odnalezionych dokumentów były też materiały operacyjne Komendy Wojewódzkiej MO w Katowicach. Zawierały one dane na temat pacyfikacji kopalni Wujek, informujące o nastrojach społecznych i sytuacji strajkowej w zakładach pracy województwa katowickiego, a także stanie bezpieczeństwa na terenie tego regionu po wprowadzeniu stanu wojennego.

Znalazły się tam też opracowania na temat środowisk opozycyjnych oraz wobec duchownych. Odnaleziono także dokumentację dotyczącą wymiany osób aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa, która przeprowadzona została między służbami wywiadowczymi państw bloku wschodniego i państw zachodnich w dniu 11 lutego 1986 roku na moście Glienicke w Berlinie.

Jak podaje IPN, był tam też wykaz zatytułowany "Funkcjonariusze i agentura byłego hitlerowskiego aparatu kontrwywiadowczego i policyjnego” z podziałem na rozdziały: "Abwehra", "Gestapo”, "SD", "Policja”, zawierające łącznie dane 489 osób z podaniem ich miejsc zamieszkania w Polsce, miejsc pracy, wykonywanych zawodów, pełnionych stanowisk i funkcji.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.


RB


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo