Małpia ospa rozprzestrzenia się w Europie.
Małpia ospa rozprzestrzenia się w Europie.

Uwaga na nowego wirusa. Odkryto go w USA, Hiszpanii i Szwecji

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Wirus małpiej ospy prawdopodobnie rozprzestrzenia się w Europie. Pierwsze przypadki zakażeń odnotowano w Madrycie i Sztokholmie. Powikłania po przebytej chorobie mogą być poważne, a naukowcy oceniają śmiertelność w przedziale 1-10 proc.

W stolicy Hiszpanii ogłoszono alert sanitarny po tym, jak wykryto 7 wstępnie potwierdzonych oraz 22 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem małpiej grypy. Służby sanitarne obserwują rozwój wydarzeń i badają w laboratoriach zarazę. Zaskakujące są wieści o tym, jak rozprzestrzenił się w Madrycie nowy wirus. 

Zobacz: 


Jak przebiegła transmisja wirusa

Według ministerstwa zdrowia w każdym z przypadków transmisja nastąpiła u młodych mężczyzn homoseksualnych w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi. Teraz zakażeni przebywają w izolacji domowej, dokładnie tak, jak miało to miejsce w przypadku zakażeń na koronawirusa. 

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Szwecji ujawnił się u osoby mieszkającej w Sztokholmie. - Zakażona osoba nie jest poważnie chora, ale przebywa pod opieką lekarską - przekazała Klara Sonden ze szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego. Tam akurat nikt nie wie, w jaki sposób doszło do zakażenia, trwa postępowanie wyjaśniające.

Jedno jest pewne: instytucja zamierza złożyć wniosek do rządu o uznanie małpiej ospy jako "niebezpiecznej dla społeczeństwa" - po to, by rejestrować zachorowania i nakładać izolację. Pierwszy przypadek wykryto też w USA. 

Objawy małpiej ospy

Podobnie jak w przypadku koronawirusa, nie ma leków w pełni leczących pacjentów na małpią ospę. Choroba ustaje samoistnie. Objawami zakażenia są wysoka gorączka, bóle mięśni, powiększenie węzłów chłonnych i wysypka, tak jak w przypadku wystąpienia ospy wietrznej. Śmiertelność wstępnie szacuje się w przedziale 1 do 10 proc., co nie jest pozytywną wiadomością. Pomocna w walce z nowym wirusem może okazać się za to szczepionka przeciwko ospie wietrznej. 

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości