Ważny gest Ukrainy względem Polski. Posągi lwów odsłonięte na polskiej nekropolii

W piątek na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Źródło: Twitter/@michaldworczyk
W piątek na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Źródło: Twitter/@michaldworczyk
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w piątek na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Współpracownik premiera podziękował ukraińskim władzom za ten gest. Posągi były wcześniej zasłonięte płytami paździerzowymi.

Informacje o lwowskiej nekropolii szef KPRM przekazał na Twitterze. - Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii - napisał Dworczyk.

- Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla polski gest" - dodał. Dworczyk oznaczył we wpisie prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego, premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i mera Lwowa Andrija Sadowego oraz polskiego premiera Mateusza Morawieckiego. "Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina - zakończył wpis polityk.

Polski cmentarze we Lwowie 

Posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa". "Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych" - ogłosiła wówczas Rada.

Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi. Strona polska od lat natomiast ubiegała się o godne upamiętnienie obrońców Lwowa na Cmentarzu Łysakowskim. Wiele razy domagała się odsłonięcia rzeźb. 

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt. 

Posłuchaj rozmowy z Jackiem Łęskim w Salonie24. Co widział na Ukrainie? 


MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj97 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka